Laukos
Piensaimniecība

ZM: Piena iepirkuma cenas turpmāk pasaules tirgū varētu samazināties0

Foto BT1

Piena iepirkuma cenas turpmāk globālajā tirgū varētu kristies saistībā ar industriālo piena produktu ražošanas cenu kritumu, savukārt situāciju Latvijā vēl ir pāragri izvērtēt, otrdien Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) piena nozares darba grupas ārkārtas sanāksmē sacīja Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktors Zigmārs Ķikāns.

“Neviens uzreiz nepasaka, ka sekos piena iepirkuma cenu samazinājums, bet, redzot līdzšinējās tendences, vienmēr ir bijis, ka, samazinoties piena pārstrādes produktu ražotājcenām, seko piena iepirkumu cenu samazinājums. Kā tas būs Latvijā, ir jārunā ar pašiem piena pārstrādes uzņēmumiem,” teica Ķikāns.

Raksturojot situāciju piena tirgū, Ķikāns norādīja, ka patlaban ir grūti ne tikai piena ražošanas, bet arī pārstrādes nozarē, jo Eiropas Savienībā (ES) piena produktiem samazinās ražotājcenas un ražotāji nevar maksāt augstas iepirkuma cenas. Situāciju piena tirgū ES ietekmējot arī ES atbalsta pārtraukšana par piena ražošanas samazināšanu.

Ķikāns atgādināja, ka 2015.gadā un 2016.gadā ES vājpiena pulveris tika iepirkts intervencē, jo tā cena bija sasniegusi kritiski zemu līmeni. Patlaban ES intervencē ir uzglabāts ļoti daudz vājpiena pulvera. Līdz ar to nevar cerēt, ka tuvākajā laikā būs straujš piena pārstrādes produktu cenu pieaugums, jo vēl jāiztirgo esošie krājumi.

ZM pārstāvis norādīja, ka pēdējo gadu laikā novērojamas ļoti lielas iepirkuma cenu svārstības un ar tām jārēķinās arī nākotnē. “Cenu svārstības nākotnē atkārtosies un jārēķinās, jādomā par instrumentiem, lai riskus spētu izturēt,” viņš sacīja.

LLKA piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane sanāksmē norādīja, ka izmaksas pieaug ne tikai pārstrādes uzņēmumiem, bet arī zemniekiem, kuriem nākas sastapties ar minimālās algas pieaugumu un degvielas cenu kāpumu. Tādējādi, pazeminot piena iepirkuma cenas vēl vairāk, piensaimniecībai Latvijā nebūšot nākotnes, nākšoties likvidēt vēl vairāk ganāmpulku.

Uzņēmumu “Agrofirma Zelta druva” un “Agrofirma Jelgava” īpašnieks Edgars Silakalns norādīja, ka gadījumā, ja piena iepirkuma cena samazināsies zem 30 centiem par litru, uzņēmums apsvērs piena liellopu ganāmpulka likvidāciju.

Savukārt kooperatīvās sabiedrības “Pienene KT” vadītāja Astrīda Pauliņa minēja, ka situāciju vēl smagāku padara tas, ka atsevišķi piena pārstrādātāji savlaicīgi nenorēķinās ar zemniekiem par pienu. Sanāksmē daļa piena kooperatīvu vadītāju pieļāva, ka viens no risinājumiem šajā situācijā būtu rūpīgāk izsvērt un pat apturēt ES fondu finansējuma piešķiršanu tiem uzņēmumiem, kas ilgstoši kavē maksājumus par izejvielas piegādi kooperatīviem.

Lauksaimnieku sadarbības organizācijas padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs rosināja, ka Latvijā būtu vairāk jāorientējas uz bioloģiskā piena ražošanu, kam ir augstākas iepirkuma cenas un labāks noiets.

Piena pārstrādātāja “Latvijas piens” valdes priekšsēdētājs Jānis Vaivods teica, ka pārstrādātāji ir gatavi sēsties pie sarunu galda, lai meklētu risinājumus situācijai. “Pirmajā dienā, kad sākām strādāt, tikāmies ar visiem piena ražotājiem, un visiem 100% piedāvājām slēgt ilgtermiņa līgumus. Atsaucās 30%, kas bija ar mieru strādāt ilgtermiņā un slēgt līgumus uz gadu,” viņš sacīja.

Pēc Vaivoda teiktā, pēdējos desmit gados ir bijušas ļoti regulāras piena iepirkuma cenu svārstības un, ja piedāvājums tirgū pārsniedz pieprasījumu, ir skaidrs, ka cenas sāk kristies. “Tas, ka sāksies cenu kritums, bija redzams jau septembra beigās, oktobrī. Maksājām augsto cenu, jo mums bija noslēgti līgumi, kuri bija jāizpilda. Nu ir jauna situācija tirgū, un samazinājām cenu atbilstoši tirgus līmenim,” viņš teica, piebilstot, ka uzņēmums nevar ilgstoši pārmaksāt par pienu.

LLKA piena nozares darba grupa vienojās par ciešāku sadarbību, lai stiprinātu zemnieku pozīcijas Baltijas reģiona piena tirgū. Kooperatīvu sadarbības mērķis ir vispirms panākt, lai situācijas, kad globālā tirgus ietekmē mazinās industriālo piena produktu cenas, notiktu saprātīgs dialogs ar piena pārstrādes uzņēmumiem par piena iepirkuma cenu.

Jau ziņots, ka īsi pirms Jaunā gada vairāki lielie uzņēmumi negaidot samazināja iepirkuma cenu vēl par pieciem centiem, ka izsauca asu reakciju no lauksaimnieku puses.
Vairāk par situāciju lasiet rītdienas “Latvijas Avīzes” numurā.

Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv