Laukos
Dārzeņi un augļi

ZM: Tirgotāji korekti piemēro samazināto PVN likmi dārzeņiem un augļiem 0

Foto – Dainis Bušmanis

Patlaban nav pamata apgalvot, ka tirgotāji negodprātīgi izmantotu samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešanu Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem, sacīja Zemkopības ministrijas (ZM) parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis.

“Ražotāji apstiprina mūsu novērojumus, ka tirgotāji korekti ievēro cenas samazinājumu. Mēs nevaram apgalvot, ka tirgotāji šo jautājumu izmantotu negodprātīgi. Arī no mana viedokļa raugoties, būtu absurdi, ja tirgotāji jau pirmajā vai otrajā nedēļā sāktu krāpnieciskus gājienus,” teica Arnītis.

Viņš atzina, ka kopš samazinātās PVN likmes ieviešanas ir pagājis nepilns mēnesis, līdz ar to vēl nav precīzu valsts statiskas datu par cenu izmaiņām veikalos. ZM pagaidām, vērtējot augļu, dārzeņu un ogu cenas veikalos, balstās uz ministrijas novērojumiem un informāciju, ko sniedz ražotāju kooperatīvi, kuri nodod attiecīgos produktus lielveikalos vai bāzēs un seko līdzi tirgotāju uzcenojumam veikalos.

Viņš piebilda, ka atsevišķu produktu ar piemērotu samazināto PVN likmi cenu pieaugums veikalos varētu būt saistīts ar sezonalitāti, piemēram, daļā veikalu ir beigušies vietējie ķirbji, kamdēļ parādās importa produkcija.

Tāpat augļu, ogu un dārzeņu cenas ietekmē arī ražošanas izmaksu pieaugums, piemēram, dārgāka kļuvusi degviela.

Arnītis atgādināja, ka viens no galvenajiem samazinātās PVN likmes ieviešanas mērķiem bija nodrošināt, lai vietējie ražotāji nostiprinātos un lai uzlabotos uzņēmumu finanšu plūsma.

“Mūsu ražotāji pēc aizvadītajiem plūdiem un citām problēmām ražas novākšanas laikā atzīst, ka viņiem šobrīd ir atvieglota finanšu plūsma. Vairāk naudas paliek ražotāju pašu rīcībā,” teica Arnītis, piebilstot, ka patērētāji iepriekš tika informēti, ka produktiem ar piemērotu samazināto PVN likmi cenas veikalos samazināsies vien par pāris procentiem. Otrs samazinātās PVN likmes ieviešanas galvenais mērķis bija mazināt ēnu ekonomiku, viņš uzsvēra.

Arī ZM jau usākusi Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu cenu monitoringu, taču tā rezultātus šobrīd ir pāragri izvērtēt.

“Domāju, ka ceturkšņa laikā noteikti ziņosim par to, kāda ir situācija. Esam arī vienojušies ar tirgotājiem, ka ar lielāku izvērtējumu par cenām un apjomiem – samazinātās PVN likmes ietekmi uz pieprasījumu, nāksim klajā septembrī, kad būs noslēgusies ražas sezona,” sacīja ZM parlamentārais sekretārs.

Kā ziņots, PVN samazinātā likme eksperimentāli piemērota uz laiku no šā gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim tikai svaigiem, Latvijai raksturīgiem (arī importētiem) dārzeņiem, augļiem un ogām.

ZM jau iepriekš akcentējusi, ka samazinātās likmes atbilstoša piemērošana veikalos ir tirgotāju godaprāta jautājums un nodokļu piemērošanu kontrolējošo finanšu iestāžu kompetence. Savukārt veikalu pārstāvji atzinuši, ka piegādātāju celto cenu dēļ tomēr nespēs noturēt stabilas dārzeņu un augļu cenas, bet lauksaimniekus satrauc godīgas konkurences un atbilstošas kontroles problēma.
Vairāk par 5% PVN lasiet šeit

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
22 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Kultūra
No debesu augstumiem uz zemes: 12 apustuļu skulptūras Doma dārzā
3 stundas
LE
LETA
Uncategorized
JKP varētu atbalstīt Gobzemu premjera amatam
50 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Daugavpils novadā no grāvja izceļ noslīkušu cilvēku
42 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Vai nākotnē maksāsim ar kripto-eiro? Konferencē diskutēs par virtuālo naudu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Baltijas valstu galvaspilsētās būtiski sarukusi benzīna cena
1 stunda