Laukos
Graudkopība

Zosis arī šogad nav saudzējušas labības sējumus 0

Foto – Linda Dombrovska

Šogad, līdzīgi kā citus gadus, uzdīgušajos sējumos Latvijā mielojās zosis un vietām putnu nodarītie postījumi bija lielāki nekā pirms gada. “Domāju, ka jebkurš zemnieks šogad saķēra galvu. Tāds zosu uzlidojums un tik ilga to dzīvošana šeit Latvijā neatceros, kad vēl ir pieredzēta,” teica kooperatīva “Latraps” valdes priekšsēdētājs Edgars Ruža, piebilstot, ka vēl pagājušajā nedēļā vietām sējumos bija zosu bari, kas maija sākumam ir neierasti. Citus gadus zosis dodas perēt uz Ziemeļiem, taču tā kā šogad šajās valstīs ilgu laiku bija pārāk auksts, tās ilgāk uzturējās Latvijā. Daži no putniem šeit sāka perēt arī savus mazuļus, līdz ar to daļa no zosīm tālāk šogad nelidos. Viņš piebilda, ka atsevišķos laukos, kur zosu bars nosēdās, sējumi tika noēsti pilnībā. Tomēr lauksaimniekiem ir jārēķinās ar šādu dabas radītu blakusefektu iespējamību.

Kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons norādīja, ka vēl nesen graudaugu sējumos bija zosis, bet tā kā lauksaimniekiem šis nav pirmais gads, kad zosis nodara postu, savlaicīgi tika veikti profilaktiskie pasākumi. Viena no ierastākajām metodēm ir baidīšana ar troksni. Vienlaikus viņš piebilda, ka patlaban zosu aktivitāte Vidzemes sējumos ir noplakusi, jo tās devušās uz savām ligzdošanas vietām. Nav iespējams izvērtēt, vai zosis šogad nodarīja lielāku skādi nekā pērn. Taču lauksaimnieki ir kļuvuši zinošāki par to, kā sējumus pasargāt.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis piekrita, ka pēdējos gados zosis ir aktivizējušās Latvijas labības laukos. Viņš pieļāva, ka atsevišķās vietās Latvijā šogad bijis mazāk zosu skarto labības lauku nekā pērn. “Pērn bija mazliet vairāk zosu postījumu Vidzemē, bet šogad citos reģionos, piemēram, Zemgalē un Jēkabpils apkārtnē,” teica Balodis. Viņš arī atzīmēja, ka parasti lauki, kuros zosis mielojās, tiek izpostīti pilnībā.

Jau ziņots, ka arī pērn zosu bari sējumus masveidā noēda un izbradāja. Līdzīga problēma bija arī 2015.gadā, kad daudzviet Latvijā graudaugu sējumus bija apsēdušas meža zosis, tādējādi radot neprognozējamus zaudējumus lauksaimniekiem.

LA.lv
MG
Mārīte Gailīte
Laukos
Dzīvā mulča? Jaunas tehnoloģijas nezāļu ierobežošanai biosaimniecībās
12 stundas
LE
LETA
Laukos
“Brīvā viļņa” akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā cena plānota 0,87 eiro par akciju
12 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Viedoklis. Alus nozarē nav pamata pārmērīgam optimismam
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Tiešām ir tik slikti? LA pārbauda jauno televīziju piedāvājumu
4 stundas
LE
LETA
Sports
KHL atsākas aizraujoši: Daugaviņam 1+2, divi “hat trick”, SKA ieiet vēsturē
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns nosauc jaunās valdības prioritātes
6 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Vai Dziesmu un deju svētku biļetes būtu jāsadala izlozē?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Ceļā pēc dzimšanas dienas kūkas traģiski iet bojā pāris. Meita nespēj noticēt policistu sacītajam
3 stundas