Laukos

Zviedri un dāņi ar ERAB finansējumu veicinās biolauksaimniecības attīstību Baltijā0

Foto Uldis Graudiņš

Lauksaimniecības tirdzniecības uzņēmums “Scandagra Group AB”, kas darbojas visās trīs Baltijas valstīs, parakstījis aizdevuma līgumu ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB) Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, informē uzņēmumā.

Šis ir ne tikai pirmais šāda veida aizdevums Baltijā, ko izsniedz ERAB, bet arī pirmais aizdevums globālā mērogā, kas piešķirts, izmantojot bankas Ilgtspējīgas zemes izmantošanas programmu.  

ERAB piešķirtais finansējums lielākoties tiks izmantots, lai atbalstītu Scandagra Group bioloģiskas, ilgtspējīgas un inovatīvas lauksaimniecības prakses attīstību un veicināšanu Baltijas valstīs.

Zviedrijas kooperatīva “Lantmannen” un Dānijas kooperatīva “Dansk Landbrugs Grovvareselskab (DLG)” kopuzņēmums “Scandagra Group” ir galvenais kompleksu lauksaimniecības risinājumu nodrošinātājs visās trīs Baltijas valstīs, un aizdevumu ieguldīs vairākās pamata aktivitātēs. Tajā skaitā, lai veicinātu ieguldījumus bioloģiskajā lauksaimniecībā  un sertificētu bioloģisko graudu iepirkšanu.

Vēl viena nozīmīga joma, kuru finansēs ar piešķirto aizdevumu, ir pētniecība un izaugsme lauka izmēģinājumu un laboratorijas pētījumu jomā, kuru mērķis ir palielināt efektivitāti bioloģiskajās saimniecībās Latvijā, Lietuvā  un Igaunijā.

“Uzņēmuma darbības pamatā pēdējo desmit gadu laikā bijusi bioloģiskā lauksaimniecība. “Scandagra Group” aktīvi iesaistījusies Baltijas bioloģisko graudu popularizēšanā Eiropas tirgū, kā arī bioloģiskās lauksaimniecības attīstībā Baltijā. Fokusējoties uz bioloģiskās lauksaimniecības un īpaši pētniecības un izaugsmes veicināšanu, mērķis ir piedāvāt Baltijas graudu audzētājiem līdzekļus un zināšanas zemnieku produktivitātes uzlabošanai un graudu ražošanas izmaksu samazināšanai, kas, savukārt, nodrošinātu konkurences priekšrocības,” stāsta “Scandagra Group” izpilddirektors Juļus Podžuvelis.

Viņš arī norāda – lai arī laikā no 2012.gada līdz 2016.gadam kopējais bioloģiskās lauksaimniecības apjoms Latvijā, Lietuvā un Igaunijā palielinājās vidēji par vienu trešdaļu, bioloģiskās lauksaimniecības attīstības līmenis nav sasniedzis savu iespējamo potenciālu. ERAB aizdevums paredzēts, lai risinātu izaicinājumus tajās jomās, kurās “Scandagra Group” aktīvi darbojas, piemēram, graudu tirgū.

“Esam gandarīti par sadarbību, jo piešķirtais finansējums tiešā veidā palīdzēs veicināt ilgtspējīgu attīstību un mazināt klimata pārmaiņu un citu vides degradācijas veidu sekas. . Aizdevums pozitīvi ietekmēs Baltijas lauksaimniecības nozari, veicinot citu pieeju – tādu, kur centrā ir ilgtspējīga un zaļā domāšana,” norāda ERAB Lauksaimniecības biznesa vadītājs Baltijā Vojtehs Boņaščuks.

Aizdevums izsniegts ERAB zaļās ekonomikas pārejas stratēģijas ietvaros, kas paredz, ka ERAB līdz 2020.gadam 40% no saviem ikgadējiem ieguldījumiem piešķirs videi draudzīgam finansējumam. Šāda veida aizdevums ir pirmais bankas projekts, kas vērsts uz ilgtspējīgas zemes izmantošanu atbilstoši ERAB zaļās ekonomikas pārejas stratēģijai. Tas dod priekšroku tādiem projektiem, kas paredz samazināt mēslošanas līdzekļu, enerģijas vai citu resursu izmantošanu.

“Scandagra Group” ir Zviedrijas kooperatīva “Lantmannen” un Dānijas kooperatīva “Dansk Landbrugs Grovvareselskab” (DLG) kopuzņēmums. “Scandagra Group” ir galvenais kompleksu lauksaimniecības risinājumu nodrošinātājs visās trīs Baltijas valstīs. Uzņēmums aktīvi darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā kā lauksaimniecības nozares partneris un piegādātājs vairāk nekā 1000 zemnieku saimniecībām. “Scandagra Group” piedāvā plašu pakalpojumu klāstu, sākot no tradicionālo un bioloģisko graudu iegādes, uzglabāšanas, žāvēšanas un tīrīšanas līdz mēslojuma iepakošanai un konsultāciju pakalpojumiem.

LA.lv