Laukos
Gaļa un zivis

Āfrikas cūku mērā otrajā riska zonā iekļaus visu Kuldīgas novadu un arī Alsungas novadu0

Foto: Lance Bellers/SHUTTERSTOCK

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) otrajā riska zonā iekļaus visu Kuldīgas novadu un arī Alsungas novadu, paredz valdības šodien atbalstītie grozījumi Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtībā.

Iepriekš ĀCM otrajā riska zonā bija iekļauti Kuldīgas novada Ēdoles, Īvandes, Padures, Rendas, Kabiles, Rumbas, Kurmāles, Pelču, Snēpeles, Turlavas, Laidu un Vārmes pagasti, bet Kuldīgas novada Gudenieku pagasts – pirmajā ĀCM riska zonā. Taču turpmāk viss Kuldīgas novads iekļauts ĀCM otrajā riska zonā.

Noteikumu projekta anotācijā skaidrots, ka 2020.gada janvāra beigās viens ĀCM gadījums konstatēts savvaļas cūku populācijā Kuldīgas novadā, proti, tuvu apgabalam, kas patlaban norādīts Eiropas Komisijas (EK) Īstenošanas lēmuma par dzīvnieku veselības kontroles pasākumiem saistībā ar ĀCM dažās dalībvalstīs pirmajā daļā. Ņemot vērā EK noteiktos dalībvalstu reģionalizācijas principus, šis apgabals turpmāk ir jānorāda EK Īstenošanas lēmuma pielikuma otrajā nevis pirmajā daļā.

Tāpat arī Alsungas novads, kas iepriekš bija iekļauts ĀCM pirmajā riska zonā, turpmāk tiks iekļauts ĀCM otrajā riska zonā.

Izmaiņas noteikumu projektā paredz, ka Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) ir jāizveido un regulāri jāatjauno atzīto uzņēmumu sarakstu un jānodrošina tā pieejamība EK un pārējām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. PVD nevis reizi sešos mēnešos kā patlaban, bet gan nekavējoties ir jāinformē EK un pārējās ES dalībvalstis par atzīto uzņēmumu sarakstā izdarītiem grozījumiem un jebkuru būtisku informāciju šādu uzņēmumu darbībā.

Noteikumu projekta anotācijā skaidrots, ka ES dalībvalstīm regulāri jāziņo par sarakstā izdarītiem grozījumiem, vai ir jāsniedz būtiska informācija saistībā ar atkāpēm no aizlieguma nosūtīt svaigu cūkgaļu, cūkgaļas izstrādājumus un cūkgaļas produktus, lai citām ES dalībvalstīm un trešajām valstīm nodrošinātu pārredzamu un racionalizētu informācijas apmaiņu.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība” stāsies spēkā pēc to izsludināšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Kā ziņots, ĀCM trešā riska zona tiek noteikta pēc mēra gadījumu konstatēšanas mājas cūku novietnēs un savvaļas cūku populācijā. No šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

Otrā riska zona tiek noteikta pēc mēra gadījumu konstatēšanas tikai savvaļas cūku populācijā. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas. Savukārt cūkgaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Pirmā riska zona tiek noteikta kā aizsardzības zona ap trešo vai otro riska zonu. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) noteiktās biodrošības normas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Sākta diskusija par Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvara palielināšanu veikalos
19 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laukos dzīvot – ne tikai “forši”, bet arī droši
21 stundas
LE
LETA
Laukos
Biedrība: Pērn Latvijā siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju audzis līdz 21 kilogramam
22 stundas

Lasītākie

EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Liepāja krīzei pretdarbojas no pirmās dienas.” Saruna ar pilsētas mēru Jāni Vilnīti 1
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Sociālās aprūpes centra “Allaži” darbiniekam konstatēta saslimšana ar Covid-19
10 stundas
AK
Atis Klimovičs
Pasaulē
Atis Klimovičs: Kurš vīruss bīstamāks?
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Mirušo skaits koronavīrusa pandēmijā pārsniedz 50 000
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Pirms Latvijas-Lietuvas robežas izveidojusies 16 km gara auto rinda
11 stundas