Laukos
Politika

“Agrichamber”: Pašvaldībām un valsts iestādēm ar pārtikas iepirkumiem ir jāpalīdz vietējiem ražotājiem0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas pašvaldībām un valsts iestādēm aktīvāk jāpalīdz vietējiem ražotājiem, nodrošinot, ka iepirkumos ir lielāks vietējo ražotāju produkcijas īpatsvars, informēja biedrība “Latvijas lauksaimniecības mežsaimniecības kamera” (“Agrichamber”) valdes priekšsēdētājs Dīns Cielavs.

Viņš norādīja, ka publisko iepirkumu likums ir pietiekami elastīgs, lai pasūtītājs iegūtu visvairāk nepieciešamo. Tomēr valsts un pašvaldību iestāžu rīcībā ir instrumenti, ar kuru palīdzību var stimulēt tautsaimniecību šajā laikā, kad dažādas piegādes aizkavējas un ir signāli, ka ārējie tirgi arvien mazāk sāk iepirkt Latvijas produkciju.

Tāpat arī sociālie aprūpes centri, slimnīcas, armijas personāls ir jānodrošina ar vietējo pārtiku. “Apzinot savus biedrus un citus ražotājus esam konstatējuši, ka lielākā problēma ir tā. ka iepirkumi tiek centralizēti, tādējādi arvien vairāk samazinot iespēju, ka tieši vietējais ražotājs piedalās iepirkumā un piegādā svaigāko un veselīgāko vietējo pārtiku,” norādīja biedrības vadītājs.

Tāpat viņš uzsvēra, ka ir daudz mehānismu kā pašvaldību un valsts iestādēm ar pārtikas iepirkumiem palīdzēt vietējiem ražotājiem. Piemēram, iepakojuma dažādošana tehniskajās specifikācijās, loģisku un samērīgu attālumu noteikšana līdz saimniecībām vai ražotnēm un citi aspekti.

Lai iepriekš minētās darbības varētu sekmīgi īstenot, pašvaldību un valsts iestāžu vadītājiem, būtu detalizētāk jāiedziļinās iepirkumos, lai pārtikas iepirkumi būtu process, kurā pasūtītājs iegūtu, iepērkot vietējo produkciju.

“Ir daudz kooperatīvu, ražotāju, kuri labprāt piegādātu produkciju valsts un pašvaldību uzņēmumiem, bet nākas secināt, ka iestādes nelabprāt dala iepirkumus, lai tie būtu loģiski un neizslēgtu vietējo ražotāju. Ir manāmas pozitīvas tendences Rīgas domes iepirkumos, bet laiks rādīs, vai Rīgas sociālie aprūpes centri, slimnīcas, militārās struktūras atbalstīs savus ražotājus publisko iepirkuma likuma ietvaros dalot pārtikas grupas, lai gan tas ir administratīvi sarežģītāk,” atzina “Agrichamber” valdes priekšsēdētājs Dīns Cielavs.

“Agrichamber” ir dibināta 2016.gadā. Tās mērķis ir apvienot Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības uzņēmumus, lai efektīvāk spētu pārstāvēt biedrus nozaru problēmu risināšanā, esot atbildīgam sociālajam partnerim un palīdzot valdībai risināt nozarei aktuālās problēmas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām 1
2 dienas
LE
LETA/BNS
Laukos
Igaunijā vidējā jēlpiena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,49 eiro par tonnu 2
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas cer plašāk iesaistīt nozarei būtisku lēmumu pieņemšanā
3 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Interesantās un spraigās diskusijās vienojas par Covid-19 pārvarēšanai nepieciešamajiem miljardiem 1
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Pacientu līdzmaksājumu nodrošināšanai un infrastruktūrai plāno ieguldīt 120 miljonus eiro
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Panorāmas ratu Pārdaugavā būvēs uzņēmums, kas nav veicis nekādu saimniecisko darbību
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Facebook” publicēts rosinājums nošaut Valsts prezidentu Levitu “sapurina” drošības iestādes 10
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Izvērtējot situāciju Latvijā, atkārtoti aicina atlikt novadu reformas virzību 1
9 stundas