Laukos
Mežsaimniecība

Piemaksās par atteikšanos dedzināt kūdru3


Ja apkure ar kūdru tiek pielīdzināta apkurei ar oglēm, tad kompensācijas enerģijas ražošanas pārprofilēšanā varēs saņemt tie reģioni (visdrīzāk Latgale, Vidzeme, Kurzeme), kuros ir visaktīvākā kūdras ieguve.
Ja apkure ar kūdru tiek pielīdzināta apkurei ar oglēm, tad kompensācijas enerģijas ražošanas pārprofilēšanā varēs saņemt tie reģioni (visdrīzāk Latgale, Vidzeme, Kurzeme), kuros ir visaktīvākā kūdras ieguve.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Sagaidāms, ka, īstenojot Zaļo kursu, Eiropas Komisija (EK) tuvākajā laikā nāks klajā ar priekšlikumu par Taisnīgas pārejas fondu “Just Transition Fund”, kas palīdzētu likvidēt apkuri ar oglēm. Šajā programmā kvalificēsies arī kūdras brikešu ražošanas izbeigšana siltumenerģijas ražošanai.

4. decembrī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņoja, ka janvārī EK nāks klajā ar juridisku priekšlikumu par Taisnīgas pārejas fonda izveidi. Toreiz tika minēti skaitļi, ka tajā varētu būt pieejami 35 miljardi eiro. Priekšlikumā, ar ko EK nāks klajā tuvākajās dienās, summa ir palielināta līdz 65 miljardiem, “LB” uzzināja no labi informētām EK amatpersonām.

Šobrīd ogles saražo 16% no ES enerģijas patēriņa. Visvairāk šāds atbalsts būtu nepieciešams lielākajām ogļu ieguves un dedzināšanas valstīm – Polijai, Čehijai, Bulgārijai un Rumānijai, kuras tādas būs pat vēl 2030. gadā. Polijā, kur 80% elektrības saražo no oglēm, vien nepieciešamas investīcijas līdz 18 miljardiem eiro, aprēķinājis Pasaules Dabas fonds.

Latvijai zīmīga ziņa ir tā, ka kūdra tiek pielīdzināta oglēm, un kompensācijas enerģijas ražošanas pārprofilēšanā varēs saņemt tie NUTS3 līmeņa reģioni (visdrīzāk Latgale, Vidzeme, Kurzeme), kuros ir visaktīvākā kūdras ieguve.

EK jau iepriekš paudusi, ka atbalsts būs tikai tām valstīm, kuras savos plānos apņēmušās līdz 2050. gadam panākt klimatneitrālu ekonomiku (jeb nulles izmešus).

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām 1
2 dienas
LE
LETA/BNS
Laukos
Igaunijā vidējā jēlpiena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,49 eiro par tonnu 2
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas cer plašāk iesaistīt nozarei būtisku lēmumu pieņemšanā
3 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Interesantās un spraigās diskusijās vienojas par Covid-19 pārvarēšanai nepieciešamajiem miljardiem 1
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Pacientu līdzmaksājumu nodrošināšanai un infrastruktūrai plāno ieguldīt 120 miljonus eiro
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Panorāmas ratu Pārdaugavā būvēs uzņēmums, kas nav veicis nekādu saimniecisko darbību
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Facebook” publicēts rosinājums nošaut Valsts prezidentu Levitu “sapurina” drošības iestādes 10
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Izvērtējot situāciju Latvijā, atkārtoti aicina atlikt novadu reformas virzību 1
9 stundas