Laukos
Mežsaimniecība

Atklātās vēstules iniciatori nepiedalīsies ZM pasākumā par plānotajām izmaiņām koku ciršanā mežā0

Foto: Kletr/Shutterstock

Atklātās vēstules iniciatori Inese Zandere, Viesturs Ķerus un Uģis Rotbergs nepiedalīsies Zemkopības ministrijas (ZM) rīkotajā pasākumā par plānotajām izmaiņām koku ciršanas mežā noteikumos, informēja vēstules iniciatori.

Šādu lēmumu viņi pamato ar to, ka viss liecina, ka pasākums paredzēts tikai, lai ZM varētu apgalvot, ka šāds pasākums ir noticis, nevis lai nodrošinātu godīgu un līdzsvarotu diskusiju.

Kā teikts Valsts kancelejas oficiālajā atbildē uz atklāto vēstuli, “Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir uzdevis zemkopības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK) izvērtēt iesniegumā minēto un līdz grozījumu projekta noteikumos par koku ciršanu mežā izskatīšanai Ministru kabinetā publiskot izsmeļošu skaidrojumu, kā minētais noteikumu projekts atbilst visas sabiedrības interesēm”.

Oficiālu atbildi uz savu vēstuli no ZM vēstules parakstītāji nav saņēmuši joprojām, bet informācija par plānoto pasākumu publiskota tikai 27.janvārī – četras dienas pirms pasākuma, norādīja atklātās vēstules iniciatori.

Viņi secinājuši, ka atklātās vēstules parakstītāji uz tikšanos aicināti selektīvi. Turklāt ZM publicētais aicinājums uz tikšanos ir klaji tendenciozs, lai gan tajā norādīts, ka “nereti mums nākas saskarties ar nepilnvērtīgu informācijas atspoguļojumu”. Paziņojumā norādīts, piemēram, ka “normatīvo aktu grozījumi attiecināmi tikai uz privātajiem mežiem”, kas neatbilst patiesībai, un par to var pārliecināties jebkurš, iepazīstoties ar noteikumu projektu. Tāpat nav pamatots apgalvojums, ka “grozījumi provizoriski attiecināmi vien uz 10% no privātajiem mežiem”.

Pasākuma programmā redzams, ka tajā uzstāsies Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā “Silava” direktors Jurģis Jansons, kurš jau esot publiski ironizējis par vēstuli un tās parakstītājiem. Savu skatījumu plāno izklāstīt arī ZM un AS “Latvijas finieris”, taču nav paredzēta neviena dabas aizsardzības speciālista uzstāšanās.

“Tieši līdzsvarota skatījuma trūkums bija viens no pamudinājumiem mums rakstīt vēstuli ZM, taču redzams, ka ministrija joprojām uzskata, ka tai prioritāras ir meža nozares intereses un tikai šo interešu aizstāvji ir tiesīgi skaidrot savu nostāju ministrijas rīkotā pasākumā,” norāda vēstules iniciatori.

Kā “punkts uz i” esot fotogrāfijas, ar ko ZM ilustrējusi informāciju par šo pasākumu sociālajā portālā “Twitter”. Tajās vecs, daudzveidīgs mežs kā “nekopts mežs” pretstatīts “koptam mežam” – vienas sugas koku jaunaudzei.

“Mēs neatbalstām dabiski bagātu mežu nomaiņu ar monokultūru jaunaudzēm, un tas, ka ZM uzskata šo par vēlamo virzienu, tikai apstiprina mūsu bažas par paredzētajiem noteikumu grozījumiem,” piebilst vēstules autori.

To, ka 31.janvāra pasākums paredzēts tikai kā formalitāte, apstiprina arī ZM publiski paustais, ka ministrija no savas puses visu jau ir izdarījusi un nekādus papildu izvērtējumus neveiks, norāda vēstules autori. Ja ministrijai jau pašlaik ir pārliecība, ka noteikumu grozījumus tā nemainīs, esot skaidrs, ka šis izskaidrojošais pasākums ir tikai sabiedrisko attiecību akcija.

“Saprotot, ka pilnvērtīga diskusija ar ZM vairs nav iespējama, mēs varam cerēt tikai, ka premjers un pārējie ministri, kam būs jāpieņem lēmums, būs gatavi iedziļināties noteikumu grozījumu būtībā un uzklausīt visas puses, nevis tikai ekonomisko interešu pārstāvjus,” uzsver vēstules autori.

Viņi arī aicina ZM rakstiski un publiski atbildēt uz jautājumiem, kas tika uzdoti atklātajā vēstulē. Piemēram, kāpēc jāļauj cirst jaunākus mežus, ja tiek apgalvots, ka Latvijā izveidojies “pāraugušu” mežu uzkrājums, un kāpēc noteikumu grozījumi jāattiecina arī uz valsts mežiem, ja AS “Latvijas valsts meži” nemaz neinteresē iespēja cirst jaunākus mežus.

Vēstules parakstītāji arī interesējas, kā paredzēts nodrošināt līdzsvaru starp mežu vides, sociālajām un ekonomiskajām funkcijām, ja Latvijas mežu izciršana tiks vēl vairāk pastiprināta.

Saistītie raksti

Kā ziņots, ZM nodevusi starpinstitūciju saskaņošanai grozījumus noteikumos “Par koku ciršanu mežā”, pret kuriem dažādas vides organizācijas jau iepriekš paudušas iebildumus saistībā ar atļauju cirst tievākus kokus, kas, to ieskatā, rada risku Latvijas dabas daudzveidībai un mežu kvalitātei.

Vairāki desmiti cilvēku, galvenokārt kultūras un sabiedriskie darbinieki, atklātā vēstulē aicinājuši Saeimu un valdību nodrošināt ilgtspējīgu Latvijas valsts mežu apsaimniekošanu un to, lai Latvijas meži, jo īpaši Latvijas valsts meži, tiktu apsaimniekoti saprātīgi, ievērojot visas sabiedrības intereses, kas neaprobežojas tikai ar peļņas gūšanu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Sākta diskusija par Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvara palielināšanu veikalos
20 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laukos dzīvot – ne tikai “forši”, bet arī droši
23 stundas
LE
LETA
Laukos
Biedrība: Pērn Latvijā siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju audzis līdz 21 kilogramam
23 stundas

Lasītākie

EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Liepāja krīzei pretdarbojas no pirmās dienas.” Saruna ar pilsētas mēru Jāni Vilnīti 1
10 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kovidmuļķi un kovidnoziedznieki
8 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
ASV diennaktī reģistrēti 1169 jauni Covid-19 upuri – jauns pasaules rekords
30 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Naktī Ventspils ostā reģistrētas vēja brāzmas līdz teju 30 m/s
44 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Smart-ID”: darījumu skaits audzis trīskārt
14 minūtes