Laukos
Dārzeņi un augļi

“Pērk visu, kas ēdams”. Aug pieprasījums pēc dēstiem un siltumnīcām0


Pieaugusi arī cilvēku interese par siltumnīcām – tās jau tiek būvētas vai arī sagatavotas jaunajai stādīšanas sezonai. Zemnieku saeima arī aicina tirgotājus slēgt līgumus ar vietējiem zemniekiem par jaunās dārzeņu ražas piegādi.
Pieaugusi arī cilvēku interese par siltumnīcām – tās jau tiek būvētas vai arī sagatavotas jaunajai stādīšanas sezonai. Zemnieku saeima arī aicina tirgotājus slēgt līgumus ar vietējiem zemniekiem par jaunās dārzeņu ražas piegādi.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Šopavasar strauji pieaugusi interese par dārzeņu stādiem. Iespējams, tas ir Covid-19 izraisītās krīzes dēļ, pieļauj stādu audzētāji. Tajā pašā laikā klienti sākuši atteikt rudenī veiktos košumaugu pasūtījumus.

“Par stādiem šogad interese ir daudz lielāka. Citus gadus nekad vēl tik agri cilvēki nav interesējušies,” sarunā ar “LA” stāsta dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne. Interese esot lielākoties par “visu, kas ēdams” – gurķu, tomātu, pap­rikas dēstiem – lielākoties agrajām šķirnēm.

Viņa zina teikt, ka pieaugusi arī interese par siltumnīcām – tās jau tiek būvētas vai arī sagatavotas jaunajai stādīšanas sezonai. Bražūne pieļauj, ka interese pieaugusi tieši vīrusa izraisītās krīzes dēļ.

Arī dārzniecības “Dobītes” saimniece Sandra Marcinkeviča novērojusi, ka par ēdamlietām ir ļoti liela interese. “Līdzīgi kā tas bija 2009. gada krīzes laikā, cilvēki atgriežas pie pamatlietām – sēj un stāda. Ja noteikti ierobežojumi un jāatrodas mājās, nekas cits neatliek kā sēt un čubināties,” viņa secina. Tiesa, stādu audzētājiem ir lielas bažas, kā turpmāk notiks stādu tirgošana.

Jau šobrīd ir skaidrs, ka tiek atcelti divi lieli stādu tirgi Jelgavā un Siguldā, kas tradicionāli notiek pavasarī, līdz ar to stādu realizācijas iespējas sarūk. Pagaidām gan ir atvērts Rīgas Centrāltirgus, kur tirgot stādus, bet, visticamāk, tas ir laika jautājums par turpmāko darbību.

Sandra Marcinkeviča zina teikt, ka jau šobrīd daudzi privātie un publiskie klienti atceļ savus rudenī veiktos pasūtījumus, jo restorāni un terases slēgti, turklāt nav skaidrības par turpmāko darbību. Ir ļoti daudz jautājumu, uz kuriem šobrīd nespējam atbildēt, piebilst Marcinkēviča.

Lielu pasūtījumu atteikumu pagaidām nav stādu audzētavai “Baižas”, bet vēl ir agrs pavasaris un tikai nākamās pāris nedēļas parādīšot patieso ainu. “Baižu” vadītāja Zane Zeltiņa uzsver, ka lielāka problēma būs atceltie gadatirgi un nāksies domāt, kā pārorientēt savu darbību, lai cilvēki varētu tikt pie stādiem. “Iespējams, tas būs cilvēks pret cilvēku vai tiešā pirkšana. Pagaidām esam optimistiski, jo dārzs ir pēdējais, kur varēs patverties,” uzsver Zane Zeltiņa.

Aldermaņa dārzniecība stādus sāks tirgot no 1. aprīļa, tāpēc vēl nav iespējams prognozēt pircēju skaita izmaiņas pret iepriekšējo gadu. Tomēr jau tagad redzama lielāka pircēju interese par aveņu stādiem – “jau raksta un zvana”, stāsta dārzniecības vadītāja Vija Rožukalne. Tāpat pieaugusi interese par upeņu, jāņogu, melleņu stādiem.

Ogulājus un augļ­kokus dārzniecība sāk tirgot no 1. aprīļa, savukārt dekoratīvo augu, zemeņu stādus – maijā. Puķu stādi būs pieejami maija otrajā pusē. Vija Rožukalne uzsver, ka visi izaudzētie stādi jau tradicionāli būs pieejami dārzniecībā Rīgā, ievērojot visus piesardzības pasākumus, kas saistīti ar vīrusa izraisīto krīzi.

Saistītie raksti

Jāatgādina, ka Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) jau paudusi bažas par to, ka Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi varētu izraisīt globālu pārtikas trūkumu. Proti, dažādi tirdzniecības šķēršļi, to skaitā eksporta aizliegumi un darbinieku trūkums nozīmē, ka tuvākajās nedēļās var parādīties problēmas.

Tikmēr Latvijā Zemnieku saeima jau aicinājusi tirgotājus slēgt līgumus ar vietējiem zemniekiem par jaunās dārzeņu ražas piegādi. Saimniecības ir izteikušas vēlmi slēgt ilgtermiņa sadarbības līgumus par konkrētiem dārzeņu apmēriem, nepieciešamības gadījumā palielinot konkrētu kultūru – piemēram, kartupeļu, kāpostu, burkānu, biešu un citu dārzeņu – platības.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām 1
2 dienas
LE
LETA/BNS
Laukos
Igaunijā vidējā jēlpiena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,49 eiro par tonnu 2
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas cer plašāk iesaistīt nozarei būtisku lēmumu pieņemšanā
3 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Interesantās un spraigās diskusijās vienojas par Covid-19 pārvarēšanai nepieciešamajiem miljardiem 1
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Pacientu līdzmaksājumu nodrošināšanai un infrastruktūrai plāno ieguldīt 120 miljonus eiro
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Panorāmas ratu Pārdaugavā būvēs uzņēmums, kas nav veicis nekādu saimniecisko darbību
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Facebook” publicēts rosinājums nošaut Valsts prezidentu Levitu “sapurina” drošības iestādes 10
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Izvērtējot situāciju Latvijā, atkārtoti aicina atlikt novadu reformas virzību 1
9 stundas