Laukos
Graudkopība

Auzenes un lucernas sēklu piedāvājums jaunajā sezonā0


Lucerna.
Lucerna.
Foto no Agro Tops arhīva.

Pļavas auzene

Patra (Ķiv., VAKS). Tetraploīda šķirne, veido 120–130 cm spēcīga auguma cerus, ir platas, sulīgas tumši zaļas lapas un samērā resni sulīgi stiebri. Piemērota ilggadīgu pļavu un ganību zelmeņu veidošanai gan kūdras, gan minerālaugsnēs, derīga arī audzēšanai mistros ar sarkano āboliņu.

Rupjo, sulīgo stiebru dēļ zāle vispiemērotākā ir skābsiena un skābbarības gatavošanai.

Silva (Ķiv.). Diploīda šķirne, kas izceļas ar īpašu ilggadību, vienlaikus sniedzot labus ražas rādītājus. Piemīt ļoti augsta izturība pret ilgu applūšanu un pārmitru augsni. Raksturīga laba ziemcietība un izcila izturība pret lapu un stiebru rūsu.

Paredzēta audzēšanai pļavās un ganībās gan minerālaugsnēs, gan kūdras augsnēs.

Arita (PPC, VAKS). Vidēji agra pļaušanas tipa šķirne, sāk ziedēt jūnija 1. dekādes beigās, 2. dekādes sākumā. Ataugšanas spējas labas. Izturība pret slimībām laba, sevišķi pret lapu un stiebru rūsām.

Piemērota zālāju maisījumiem, vidēji agru pļavu un ganību zelmeņu izveidošanai kopā ar sarkano agro, vidēji agro āboliņu, bastarda āboliņu, timotiņu iekoptās, ar mitrumu nodrošinātās minerālās un kūdras augsnēs. Ļoti laba ziemcietība. Piemērota audzēšanai bioloģiskajā lauksaimniecībā.

Vaira (VAKS). Agra, plaukšanas sākums piecas dienas agrāks nekā standartšķirnei ‘Arita’. Stiebru garums 85 cm. Šķirnes galvenā priekšrocība ir tās ilgāka saglabāšanās zelmenī, kas arī nodrošina augstāku ražību. Sausnas raža 9–10 t/ha. Laba slimību izturība pret lapu rūsu.

Piemērota ilggadīgu, agru pļavu un ganību zelmeņu izveidošanai gan minerālaugsnēs, gan kūdras augsnēs. Piemērota rituļu gatavošanai.

Sarkanā auzene

Vaive (PPC, VAKS). Agrīna (zied jūnija pirmajā pusē) augstražīga šķirne (līdz trīs pļāvumiem gadā). Laba ziemcietība. Stīgotāja apakšzāle, zelmenī ātri izveido noturīgu velēnu, mazprasīga augsnes ziņā, labi panes aukstumu, sausumu, kā arī skābākas augsnes.

Izmantojama maisījumiem kultivētām ganībām sausās, vieglās, nabadzīgās minerālaugsnēs, kā arī pļaujamo zālāju maisījumiem. Piemērota audzēšanai bioloģiskajā lauksaimniecībā un dekoratīvos zālienos.

Lucerna

Power 4.2 (Ķiv., VAKS). Spēcīga lucernas šķirne ar blīvu lapotni, labu ziemotspēju. Augsta produktivitāte četriem pļāvumiem un izturība plašā ģeogrāfiskā diapazonā. Augsta slimību rezistence.

GEA (Ķiv., VAKS). Itālijas lucernas šķirne, kuras sēkla apstrādāta ar Rhizobium gumiņbaktēriju. Šķirnei ir laba ziemcietība, kā arī laba proteīna sagremojamība. Tai ir ātra ataugšana pēc pļaušanas. Vidēja ražība, ilggadīga. Labi sevi pierādījusi Latvijas klimatiskajos apstākļos.

Plato (Ķiv.). Augstražīga šķirne ar labu ziemcietību un lielu kopproteīna daudzumu. Paredzēta izmantošanai sienam, skābbarībai un dehidratizēšanai. Vislabākos rezultātus var sasniegt maisījumos ar stiebrzālēm.

Saistītie raksti

Pļaušana jāveic, kad izveidojušies pumpuri vai sasniegts augstākais proteīna līmenis un apēdamība. Jāļauj vienu reizi sezonā uzziedēt, vislietderīgāk pirms trešā pļāvuma.

* Sēklu izplatītāji: PPC – AREI Priekuļu pētniecības centrs; SPC – AREI Stendes pētniecības centrs; VAKS – LPKS VAKS; BA – SIA Baltic Agro; LA – SIA Linas Agro; Ķiv. – ZS Ķiveļi; LŠS – SIA Latvijas Šķirnes sēklas.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Sākta diskusija par Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvara palielināšanu veikalos
20 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laukos dzīvot – ne tikai “forši”, bet arī droši
23 stundas
LE
LETA
Laukos
Biedrība: Pērn Latvijā siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju audzis līdz 21 kilogramam
23 stundas

Lasītākie

Uldis Šmits
Pasaulē
“Zaļo joslu” Šengena: Robežpunktos jālaiž cauri ne tikai kravas, bet arī viesstrādnieki
20 minūtes
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kovidmuļķi un kovidnoziedznieki
9 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
ASV diennaktī reģistrēti 1169 jauni Covid-19 upuri – jauns pasaules rekords
32 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Naktī Ventspils ostā reģistrētas vēja brāzmas līdz teju 30 m/s
45 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Smart-ID”: darījumu skaits audzis trīskārt
15 minūtes