Laukos
Dārzeņi un augļi

Bakteriālā iedega šogad konstatēta septiņās vietās0


Bakteriālā iedega bumbierē.
Bakteriālā iedega bumbierē.
Foto: VAAD

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šogad, veicot bakteriālās iedegas saimniekaugu pārbaudes 437 paraugiem, deviņos paraugos, kas ņemti septiņās vietās Latvijā, konstatēja bīstamo augu karantīnas slimību – bakteriālā iedega (Erwinia amylovora), informēja VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ūdre.

Kopumā VAAD inspektori veica 1310 pārbaudes no jūnija, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza +15, līdz augusta vidum, apsekojot dekoratīvo kultūru stādaudzētavas, tirdzniecības vietas (tirgus, gadatirgus, izstādes), veiktas pārbaudes dārzkopības centros, parkos, apstādījumos, piemājas dārzos, dendrārijos, komercdārzos.

Pēc Ūdres teiktā, no kopējā skaita 412 pārbaudes veiktas iepriekšējos gados noteiktajos bakteriālās iedegas perēkļos un trīs kilometru buferzonā ap tiem. Piecos gadījumos inspektori reaģējuši uz iedzīvotāju aicinājumiem pārbaudīt bakteriālās iedegas pazīmes augiem piemājas dārzos.

Trīs no pozitīvajiem paraugiem ņemti iepriekšējos gados noteiktajos slimības perēkļos, bet divi pozitīvie paraugi ņemti iepriekšējos gados noteiktajās buferzonās Dobeles novada Annenieku pagastā un Ķeguma novada Birzgales pagastā.

Šogad baktērijai labvēlīgi laika apstākļi veicinājuši slimības parādīšanos divās jaunās vietās – tā konstatēta trīs paraugos, kas ņemti stādaudzētavā Babītes pagastā, un vienā paraugā, kas ņemts mātesaugu selekcijas dārzā Dobelē.

Visās vietās piemēroti vai tiks piemēroti fitosanitārie pasākumi, kopumā iznīcinot 3322 augus, tajā skaitā, 107 ābeles (arī dekoratīvās), 17 bumbieres, 3184 vilkābeles (no tām 2337 stādus), trīs klintenes un 11 pīlādžus.

Bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Labvēlīgos apstākļos baktērija ātri izplatās un ir grūti ierobežojama, un inficētie augi dažu sezonu laikā aiziet bojā. Bakteriālā iedega kā augu karantīnas organisms ir jāiznīcina, kā arī jāiznīcina ar šo slimību inficētie un iespējami inficētie augi. Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā, un tika veiksmīgi ierobežota ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Vai Latvijai draud alkohola “akcīzes karš” arī ar Lietuvu?
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kūdras izstrādātājas “Pindstrup Latvia” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā pieauga par 2,4%
1 diena
MG
Mārīte Gailīte
Laukos
Vai zemeņu raža ir programmējama? Agronoma ieteikumi profesionālai stādu audzēšanai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Muzeja lielākais izaicinājums ir mainīt cilvēkus”. INTERVIJA ar Solvitu Vību
Intervija 1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Aprūpes centrā “Kalkūni” atklāj seksuālu uzmākšanos nepilngadīgai klientei
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Francijā apstiprināti Eiropā pirmie saslimšanas gadījumi ar jauno koronavīrusu
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Dukuri Kēnigszē trasē netiek pieciniekā
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Pie slēgtā Brasas cietuma notikusi ķīmisko vielu noplūde: cietis ugunsdzēsējs
53 minūtes