Laukos
Gaļa un zivis

Bramas vistiņas – skaistas, bet lēni aug1

Foto: Sanita Broka

Vai taisnība, ka Bramas šķirnes vistas izaug divas reizes lielākas nekā broileri? Vai putni labi dēj? EDĪTE AIZKRAUKLES NOVADĀ

“Augumā Bramas šķirnes putni, sevišķi gaiļi, tiešām ir lieli, bet ne ķermeņa masā. Pateicoties garajām kājām un kaklam, putnu galva ir 70 cm virs zemes. Tomēr Brama ir gaļas un olu vistu šķirne, kurai pārsvarā ir dekoratīva nozīme. Putni nobriest lēni – tikai divu gadu vecumā, šajā laikā sasniedzot pilno – 4–5 kilogramu – masu. Savukārt vistu broileri ir ātri augoši gaļas putni, kas tikpat lielu dzīvsvaru sasniedz jau 3–4 mēnešos,” stāsta zemnieku saimniecības Gribēni saimniece Līga Roga.

Standarta formas (smagās šķirnes) putni izmēros ir lieli, taču ir izveidota arī šīs šķirnes pundurforma (dzīvsvars ap 2 kg). Bramām raksturīgs kupls, krāšņs apspalvojums visās varavīksnes krāsās. Ir arī vienkrāsas: irbju, bērzu, baltā, melnā, lavandas Brama (apspalvojuma krāsas nosaukums). Skaistie, bikšainie putni ir stalti, cēli, mierīgas dabas, savstarpēji nav agresīvi.

“Bramas sāk dēt aptuveni astoņu mēnešu vecumā. Ir labas dējējas: vasarā dēj pa olai katru vai katru otro dienu, spalvu mešanas laikā (2–2,5 mēneši) putni atpūšas, bet aukstajā sezonā dēj pa olai ik pēc trim dienām. Olas ir gaišāk vai tumšāk brūnas, M/L izmēra – sver ap 60 gramu,” skaidro saimniecības Muižas putni saimniece Sanita Broka.

Lai putni dētu ziemā, jānodrošina papildapgaismojums 14–16 stundas, mītnei jābūt 5–6 °C siltai (dzirdnēs ūdens nedrīkst sasalt!), bet barībai – pilnvērtīgai, daudzveidīgai, kas satur putniem nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas (nevar izēdināt tikai graudus).

Bramām ir izteikts perēšanas instinkts, tomēr jāskatās, kādas ir vistas: ja nemierīgas, pastāv risks, ka putni ar savām spalvainajām kājām olas saspiedīs vai arī izšķīlušies cāļi sapīsies spalvās un ies bojā.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
Līdz aprīļa vidum pagarināta LLU Eksperimenta dzīvnieku centra izbūve
2 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Tirgotāji ierobežo importu no putnu gripas skartajām valstīm
2 dienas
AT
Agro Tops
Laukos
Viedokļi. Par aizvadīto gadu zemnieku saimniecībās un šā gada plāniem
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DE
Dace Ezera
Latvijā
Zane Gusta no sapņu pilsētas Maaimi atgriezusies Latvijā un lauku īpašumā audzē lavandas
38 minūtes
LE
LETA
Dabā
Mainījušās prognozes par janvāri? Laika ziņas svētdienai un jaunajai nedēļai
46 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Jaunākie dati par vidējās pensijas un pabalstu apmēriem Latvijā 1
42 minūtes
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Cars bez kroņa
36 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
VIDEO: Merzļikins rāda brīnumus un izcīna trešo sauso uzvaru nedēļas laikā
10 minūtes