Laukos
Graudkopība

Eksperts: Graudu cenas patlaban būtiski augstākas nekā pērn sezonas laikā1

Foto – Dainis Bušmanis

Graudu cenas patlaban ir būtiski augstākas nekā pērn graudu sezonas laikā, teica graudkopības kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.

Kopumā gan graudu cenu līmenis patlaban ir vērtējams kā vidējs. Ja pērn raža iegūta tikpat augstā apmērā kā gadu iepriekš, graudkopji ir pietiekami labā situācijā, ņemot vērā pašreizējo cenu līmeni, sprieda Jansons.

Ja sākotnēji prognozes liecināja, ka saistībā ar aizvadītajā gadā iegūto augsto graudu ražu to cenas pasaules tirgū būs zemas, jo pieprasījums kritīsies, realitātē pieprasījums joprojām ir saglabājies pietiekami augsts, līdz ar to arī graudu cenas ir augstākas nekā tika prognozēts, lēsa eksperts.

“Sākumā bija prognozēts, ka lielā ievāktās graudu ražas apmēra dēļ [kviešu] cena būs zema, un tā tiešām kritās. Taču, lai gan prognozes liecināja par turpmāku cenas kritumu, mums kā ražotājiem, par laimi, tā nenotika,” sprieda Jansons.

Vienlaikus viņš piebilda, ka graudu cenas turpmāk nav iespējams prognozēt, jo tās ietekmē daudz dažādi faktori, tostarp sausums Austrālijā un Breksits jeb jeb Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES), kas vairāk gan ietekmē graudu tirgu globāli, jo tiklīdz publiski parādās jauni ziņojumi par šo procesu, cenas svārstās.

Eiropas Komisijas dati liecina, ka pārtikas kviešu cena Latvijā šā gada 6.februārī bija 158,8 eiro tonnā (Jelgava, DELFIRST), kamēr pērn graudu sezonas laikā krietni mazāka, zemāko līmeni sasniedzot pērn 12.septembrī, kad pārtikas kvieši Latvijā saskaņā ar šiem datiem maksāja 121,2 eiro tonnā.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta pēdējiem datiem pārtikas kviešu cena pērn novembrī Latvijā bija 166,2 eiro tonnā, kas ir par 4,5% lielāka nekā oktobrī, liecina. Savukārt gada laikā pārtikas kviešu cena Latvijā samazinājusies par 10,5%.

“VAKS” aktīvi darbojas kopš 1999.gada. “VAKS” pieder 100% daļu SIA “Lauce”, kā arī 1,88% “Latvijas piens” kapitāldaļu. Kooperatīva mērķis ir sniegt pakalpojumus lauksaimniecības produktu ražotājiem, konsultācijas, kā arī apmierināt citas kooperatīva biedru vajadzības.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
Laukos.lv
Laukos
Gerhards Polijā diskutēs par ES lauksaimniecības politikas nākotni
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Uzvara-Lauks” peļņa pieaug 4,7 reizes
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Padoms zemniekam. Vasaras un ziemas miežu šķirņu piedāvājums šajā sezonā
2 dienas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Dabā
Svētdien aizvien stipri pūtīs vējš. Rīgā – no jauna dzeltenais brīdinājums
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bijušie policijas priekšnieki skeptiski par melu detektora izmantošanu amata konkursā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Svētdienas rītā vēja postījumu dēļ bez elektrības vēl aptuveni 700 “Sadales tīkla” klientu
38 minūtes
VE
Veselam.lv
Veselam
Bērnu slimnīcā veic sarežģītu operāciju pacientam ar kustību traucējumiem
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Girgensons gūst Latvijas hokejistu ātrākos vārtus NHL
5 stundas