Laukos
Mežsaimniecība

Eksperts: Vai koksnes tirgus gada sākumā izkāps no bedres?0


Mizgraužu postījumi mežos.
Mizgraužu postījumi mežos.
Publicitātes foto

Šā gada pirmajos mēnešos nav prognozējams krass koksnes cenu pieaugums, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Mizgrauzis grauj tirgu

Viņš atgādināja, ka pērn tirgū koksnes cenas kritās, ko sekmēja mizgraužu postījumi mežos visā Eiropā un neziņa par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

Pērn salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu koksnes cenas kritās visiem sortimentiem. Lielākais kritums ir vērojams papīrmalkas segmentā – par 30% un vairāk procentiem salīdzinājumā ar gada sākumu. Minēto iemeslu dēļ aizvadītais gads meža īpašniekiem finanšu rādītāju ziņā nebūs bijis tik labs kā iepriekšējais.

Komentējot iespējamās koksnes cenas šogad, Muižnieks norādīja, ka pagaidām to būtisks pieaugums nav sagaidāms. “Vismaz pagaidām nav indikāciju, ka [šā gada] pirmajos mēnešos varētu būt krass cenu pieaugums, bet, protams, nevar droši paredzēt, vai tuvākajos mēnešos tirgū kas nemainīsies,” teica Muižnieks.

Jābūt piesardzīgiem

Viņš arī atzīmēja, ka šajā gadā ir jābūt piesardzīgiem attiecībā uz mizgraužu izplatības novērošanu, lai nepalaistu garām to izplatības uzliesmojumu un iedarbinātu visus esošos aizsardzības mehānismus. Vienlaikus viņš uzsvēra, ja koksnes cenu līmenis necelsies, tad meža īpašnieku aktivitāte būs mazāka, taču privātajos mežos saimnieciskā darbība neapstāsies.

Komentējot to, kā vērtējams aizvadītais gads meža nozarē, viņš atzina, ka pērn pirmajā pusgadā bija pozitīvs notikums – tika izsludināta pieteikšanās jaunaudžu kopšanai un neproduktīvajos mežos audžu nomaiņai, un meža īpašnieki atbalstu izmantoja.

Tāpat ļoti vērtīgs pasākums saistībā ar klimata mērķiem bija, piemēram, neproduktīvo lauksaimniecības zemju apmežošana. Viņš uzsvēra, ka arī nākamajā atbalsta piešķiršanas periodā būtu jāatbalsta apmežošana, piemēram, tajos kūdrājos.

Jāapmežo kūdrāji

“Kūdrāju apstrādei ir lielas ogļskābās gāzes (CO2) emisijas, bet, ieaudzējot tur mežu, notiktu CO2 piesaiste. Līdz ar to kādus kūdrājus, kuros lauksaimniecības tehnika grimst nost un šāda veida apstrāde ir apgrūtināta, ir jāļauj apmežot,” viņš sacīja.

Tāpat, pēc Muižnieka teiktā, būtu jāturpina meliorācijas sistēmu renovācija un rekonstrukcija. Ņemot vērā, kas notiek laukos un mežos, kad uznāk lielākas lietavas, meliorācijas grāvji noteikti ir jātīra.

Saistītie raksti

Viņš arī atzina, ka iepriekšējā vasara no mežizstrādes viedokļa nebija slikta, jo bija diezgan sauss, taču vienlaikus lielāka sausuma skartajos reģionos cieta mazās mežaudzes, bet ne tik traki kā iepriekšējā vasarā, kad sausuma dēļ bojā aizgāja relatīvi daudz jauno stādījumu.

Uzziņa:

LMĪB ir dibināta 2005.gadā un pārstāv meža īpašnieku intereses nacionālā un starptautiskā līmenī. Par biedrības biedru var kļūt jebkurš meža īpašnieks neatkarīgi no īpašuma lieluma un uzņēmējdarbības formas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Vai Latvijai draud alkohola “akcīzes karš” arī ar Lietuvu?
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kūdras izstrādātājas “Pindstrup Latvia” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā pieauga par 2,4%
1 diena
MG
Mārīte Gailīte
Laukos
Vai zemeņu raža ir programmējama? Agronoma ieteikumi profesionālai stādu audzēšanai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Muzeja lielākais izaicinājums ir mainīt cilvēkus”. INTERVIJA ar Solvitu Vību
Intervija 1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Aprūpes centrā “Kalkūni” atklāj seksuālu uzmākšanos nepilngadīgai klientei
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Francijā apstiprināti Eiropā pirmie saslimšanas gadījumi ar jauno koronavīrusu
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Dukuri Kēnigszē trasē netiek pieciniekā
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Pie slēgtā Brasas cietuma notikusi ķīmisko vielu noplūde: cietis ugunsdzēsējs
58 minūtes