Laukos
Politika

FOTO. Demonstrē, kā strādā bišu dravu attālinātais monitorings0


Bišu dravu attālinātais monitorings
Bišu dravu attālinātais monitorings
Publicitātes foto

Latvijas zinātnieki, tehnoloģiju uzņēmumi un biškopji ir kopīgi izstrādājuši autonomās biškopības risinājumu, kas dod iespēju caur datoru vai viedtālruni novērot bišu dravu, “La.lv” informēja Latvijas Interneta asociācija.

Atšķirībā no citiem pasaulē biškopībā pielietotiem risinājumiem, šis risinājums sniedz iespēju novērot visu dravu, nevis atsevišķu stropu vai biti.

Projektu īstenoja Rīgas Tehniskās universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts, Latvijas Interneta asociācija (LIA), SIA “Meduspils”, SIA “Maksikoms” un biškopis Valters Brusbārdis.

Praktiski un ērti

Ņemot vērā, ka biškopība prasa regulāru bišu dravu apmeklējumu un bišu saimju apskati, projekta mērķis bija izstrādāt attālinātas novērošanas un kontroles sistēmu, kas atvieglotu biškopju darbu un paaugstinātu tā efektivitāti.

Bišu dravu attālinātais monitorings

Projekta ietvaros tika radīta un bišu dravās Rīgā un Talsu novadā testēta sistēma, kas pilda divus uzdevumus.

Pirmkārt, tā nodrošina bišu novērošanu gan atsevišķu saimju, gan arī visas dravas līmenī, sniedzot iespēju biškopim nekavējoties reaģēt uz izmaiņām vidē un bišu uzvedībā.

Savukārt analītiskie rīki palīdz saskatīt kopsakarības starp virkni faktoru, kas ietekmē bišu produktivitāti, piemēram, laika apstākļiem un bišu dravas ģeogrāfisko izvietojumu, un citiem faktoriem.

Novērojamie dati

Pieslēdzoties izstrādātajai monitoringa sistēmai no datora vai viedtālruņa, biškopis var sekot līdzi svarīgākajiem rādītājiem stropos – bišu saimes masas izmaiņām, peru telpas temperatūrai, relatīvajam gaisa mitrumam bišu ligzdās.

Savukārt stropa skreju un dravas videonovērošana palīdz konstatēt bišu saimju lidošanas aktivitāti dienas laikā, kā arī vizuāli novērtēt dravas stāvokli gan dienā, gan naktī.

Bišu laupīšanās, lāča vai zagļu apciemojums, dabas stihijas radītie postījumi ir tikai neliela daļa no riskiem, kurus iespējams konstatēt operatīvi, un nekavējoties doties talkā bitēm. Monitoringa sistēma arī uzkrāj datus par bišu uzvedību, kas nākotnē palīdzēs labāk rūpēties par bitēm un audzēt nozares produktivitāti.

Sekmēs nozares attīstību un rūpēsies par bioloģisko daudzveidību

“LIA atbalsta ikvienu sabiedrībai nozīmīgu projektu, kurā tiek pielietotas inovatīvas tehnoloģijas, lai sekmētu darba produktivitāti. Šis ir specifisks risinājums, kas tika radīts, lai atvieglotu biškopjiem ikdienas darbu un sekmētu nozares attīstību. Sagaidāms, ka nākotnē autonomās biškopības risinājumi veicinās ekonomiski dzīvotspējīgu nozares attīstību, tai pašā laikā rūpējoties par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanos,” uzsver LIA izpilddirektore Ina Gudele.

“Autonomais biškopības risinājums sniedz iespēju palielināt bišu stropa ražīgumu, jo bitenieks var ātri reaģēt uz situācijas izmaiņām.

Saistītie raksti

Tas ļauj arī samazināt izdevumus, jo lieku reizi nevajag doties pārbaudīt bišu saimi, ja tai viss ir kārtībā. Turpinot attīstīt un modernizēt bišu uzraudzības kontroles un monitoringa sistēmu, ir iespējams palielināt funkciju un pakalpojumu apjomu, piemēram, ieviešot attēlu apstrādes funkciju, pielietojot mākslīgā intelekta metodes,” uzsver projekta vadītājs, RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes vadošais pētnieks un projekta vadītājs Anatolijs Zabašta.

Uzziņa:

Projekts tiek finansēts no Latvijas Lauku attīstības programmas. To atbalsta mobilo sakaru operators “Bite”, nodrošinot bezvadu interneta pieslēgumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
Laukos.lv
Laukos
Gerhards Polijā diskutēs par ES lauksaimniecības politikas nākotni
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Uzvara-Lauks” peļņa pieaug 4,7 reizes
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Padoms zemniekam. Vasaras un ziemas miežu šķirņu piedāvājums šajā sezonā
2 dienas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Dabā
Svētdien aizvien stipri pūtīs vējš. Rīgā – no jauna dzeltenais brīdinājums
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bijušie policijas priekšnieki skeptiski par melu detektora izmantošanu amata konkursā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Svētdienas rītā vēja postījumu dēļ bez elektrības vēl aptuveni 700 “Sadales tīkla” klientu
39 minūtes
VE
Veselam.lv
Veselam
Bērnu slimnīcā veic sarežģītu operāciju pacientam ar kustību traucējumiem
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Girgensons gūst Latvijas hokejistu ātrākos vārtus NHL
5 stundas