Laukos
Tehnika

Jauna kārtība traktortehnikas vadītāja apliecību iegūšanai1

Foto: Shutterstock

Valdība otrdien, 28. augustā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavoto traktortehnikas vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas, kā arī traktortehnikas vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtību. Noteikumi sagatavoti, atsaucoties lauksaimnieku un mežsaimnieku ierosinājumam vienkāršot traktortehnikas vadītāja apliecības iegūšanu, tādējādi arī samazinot vadītāja apliecības iegūšanas izmaksas, informē Zemkopības ministrija.

Salīdzinājumā ar pašlaik spēkā esošajiem noteikumiem (“Traktortehnikas vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas, kā arī traktortehnikas vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtība”), jaunie noteikumi ļaus personai apgūt traktortehnikas teorētiskās zināšanas un vadīšanas prasmes pašmācības ceļā, vai arī – kā līdz šim – mācīties pie komersanta vai izglītības iestādē, kas saņēmusi traktortehnikas mācību karti. Ja personai nav nevienas no traktortehnikas kategoriju vadītāja apliecībām, tā pašmācībā varēs iegūt TR1 kategoriju. Savukārt TR2, TR3 vai TR4 kategoriju pašmācībā varēs iegūt persona, kurai vismaz 12 mēnešus jau ir kāda no traktortehnikas vadītāja kategoriju apliecībām.

Ceļu satiksmes noteikumu (CSN) eksāmens būs jākārto, iegūstot pirmo traktortehnikas kategoriju vadīšanas apliecību. Ja pretendenta rīcībā ir kāda no traktortehnikas kategoriju vadītāja apliecībām, tad CSN eksāmens atkārtoti nav jākārto.

CSN eksāmens, iegūstot traktortehnikas vadītāja apliecību, nebūs jākārto arī tad, ja personai jau ir tiesības vadīt C1 vai C kategorijai atbilstošus transportlīdzekļus. Šāda norma iespējama tādēļ, ka traktortehnika pēc savas būtības un konstrukcijas vairāk ir pielīdzināma kravas automobilim situācijās, kad jālieto bākuguns, jāiekrauj krava, kad ir masas ierobežojumi un citās specifiskās situācijās.

Turpmāk teorētiskais eksāmens būs kārtojams elektroniski testa veidā un sastāvēs no divām daļām: CSN jautājumiem un traktortehnikas ekspluatācijas drošības jautājumiem.
Noteikumi arī reglamentē, ar kādu traktortehniku būs jākārto vadīšanas eksāmens, lai iegūtu konkrēto kategoriju. Vadīšanas eksāmenu kārtos ar konkrētas kategorijas visplašāk izmantoto traktortehniku, piemēram, TR1 un TR2 kategorijā – ar traktoru un piekabi, TR3 kategorijā – harvesteru vai forvarderu, un TR4 kategorijā – ar veltni.

Vadīšanas eksāmenā būs arī papildu prasības. Tā kā mācību programmā tiks iekļauta jauna figūra – treileris vai estakāde, šī figūra eksāmenā būs jāizpilda TR3 un TR4 kategorijai.

Lai persona varētu mācīties vadīt transportlīdzekli, tai saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 22. panta sesto daļu ir jābūt klāt braukšanas mācību atļaujai, ja personas rīcībā jau nav transportlīdzekļa vai traktortehnikas vadītāja apliecības. Līdz šim šāda atļauja netika izsniegta, jo normatīvais akts to neparedzēja, bet turpmāk traktortehnikas braukšanas mācību atļaujas izsniegs, atjaunos un apmainīs Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra (VTUA).

Jaunie noteikumi arī nosaka, kādās situācijās un kādā kārtībā tiek iznīcināta traktortehnikas vadītāja apliecība, kā arī apliecības – tostarp ārvalstīs izdotas – atjaunošanas, apmainīšanas un kārtību.

Noteikumi paredz, ka 2018. gada 1. septembrī VTUA sāks izdot (mainīt) jaunās traktortehnikas vadītāja apliecības (maksa 13,60 eiro).

Noteikumi paredz pārejas posmu arī eksāmenu kārtošanai. Ja persona mācības ir uzsākusi mācību grupā, kas reģistrēta pirms 2018. gada 1. septembra, tad mācības var turpināt un pabeigt saskaņā ar to kārtību, kāda bija spēkā mācību uzsākšanas brīdī, vai arī pāriet uz jauno mācību kārtību. Savukārt persona var izvēlēties kārtību, pēc kuras kārtot aģentūras eksāmenus. Ir divas iespējas: eksāmenus kārtot saskaņā ar to kārtību, kas bija spēkā līdz 2018. gada 31. augustam, vai arī eksāmenus kārtot saskaņā ar jauno kārtību, kas stājas spēkā ar 2018. gada 1. septembrī.

Noteikumi “Traktortehnikas vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas, kā arī traktortehnikas vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtība” stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
Laukos.lv
Laukos
Gerhards Polijā diskutēs par ES lauksaimniecības politikas nākotni
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Uzvara-Lauks” peļņa pieaug 4,7 reizes
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Padoms zemniekam. Vasaras un ziemas miežu šķirņu piedāvājums šajā sezonā
2 dienas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Dabā
Svētdien aizvien stipri pūtīs vējš. Rīgā – no jauna dzeltenais brīdinājums
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bijušie policijas priekšnieki skeptiski par melu detektora izmantošanu amata konkursā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Svētdienas rītā vēja postījumu dēļ bez elektrības vēl aptuveni 700 “Sadales tīkla” klientu
28 minūtes
VE
Veselam.lv
Veselam
Bērnu slimnīcā veic sarežģītu operāciju pacientam ar kustību traucējumiem
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Girgensons gūst Latvijas hokejistu ātrākos vārtus NHL
4 stundas