Laukos
Dārzeņi un augļi

Jaunumi augu aizsardzības līdzekļu sarakstā. Dzīvo organismu sistēmas0

Foto – Shutterstock

Larvanem – bioloģisks augu aizsardzības līdzeklis, kas satur dzīvo organismu – entomopatogēno nematodi (Heterorhabditis bacteriophora). 3. reģ. klase.

Ar preparātu apstrādā dārzeņu, garšaugu, krāšņumaugu, zemeņu, ogulāju stādījumus segtās platībās un atklātā laukā, lai ierobežotu vīnogulāju smecernieku un lauka maijvaboli. Zālienus, ieskaitot golfa laukumus, apstrādā, lai ierobežotu lauka maijvaboli un dārza vaboli.

Nematodes iekļūst saimniekorganismā caur tā atverēm, kur izplata savas baktērijas. Nogalinot saimniekorganismu, baktērijas rada barības bāzi nematožu attīstībai. Saimniekorganisms iet bojā 24–48 stundu laikā. Pēc divām nedēļām jaunās invadēt spējīgās nematodes meklē jaunu saimniekorganismu.

Minimālā gaisa temperatūra nav noteikta, augsnes temperatūrai jābūt 8–33 ºC. Augsnei vai substrātam jābūt mitram.

Limonikus sistēma – bioloģisks augu aizsardzības līdzeklis, kas satur dzīvo organismu – plēsējērci (Amblydromalus limonicus). 3. reģ. klase.

Lieto tripšu, baltblusiņu, zemeņu ērču un tīklērču ierobežošanai gurķu, papriku, kabaču, baklažānu un citu dārzeņu (izņemot tomātus), zemeņu, salātu un garšaugu, kā arī dekoratīvo augu – rožu, krizantēmu, gerberu un citu ziedaugu – sējumos un stādījumos segtās platībās.

Savā barībā plēsējērce specializējusies un izmanto tripšus kāpuru stadijā (tabakas tripsi, Kalifornijas tripsi), baltblusiņu olas un kāpurus (siltumnīcu baltblusiņas, tabakas baltblusiņas), kā arī retāk sastopamus augu kaitēkļus – karmīnsarkanās tīklērces, rumpjērces (zemeņu ērci un ērci Polyphagortarsonemus latus).

Taču, trūkstot kukaiņu barībai, var izdzīvot un vairoties, arī barojoties ar putekšņiem. Plēsējērces ir kustīgas un aktīvi meklē barību lapu apakšpusē. Tās var izmantot visu gadu neatkarīgi no dienas garuma un arī tad, ja gaisa temperatūra ir zema (no 13 ºC). Taču, nonākušas ārpus siltumnīcas, Latvijas apstākļos tās iet bojā.

Montdorensis sistēma – bioloģisks augu aizsardzības līdzeklis, kas satur dzīvo organismu – plēsējērci (Transeius montdorensis). 3. reģ. klase.

Izmanto tripšu, baltblusiņu, tomātu maur­ērču, zemeņu ērču un tīklērču ierobežošanai gurķu, papriku, kabaču, baklažānu un citu dārzeņu, zemeņu, salātu un garšaugu, kā arī dekoratīvo augu – rožu, krizantēmu, gerberu un citu ziedaugu – sējumos un stādījumos segtās platībās.

Šī plēsējērce savā barībā specializējusies un izmanto tripšus kāpuru stadijā (tabakas tripsi, Kalifornijas tripsi); neatrodot pamata barību, var baroties arī ar baltblusiņu olām un kāpuriem agrīnā vecumā (siltumnīcu baltblusiņas, tabakas baltblusiņas), tīklērcēm, rumpj­ērcēm (zemeņu ērci un ērci Polyphagortarsonemus latus) vai tomātu maur­ērcēm. Trūkstot kukaiņu barībai, var izdzīvot un vairoties, arī barojoties ar putekšņiem.

Plēsējērce sekmīgi darbojas tomātos, tai netraucē tomātu dziedzermatiņu izdalījumi. Plēsējērces ir kustīgas un aktīvi meklē barību lapu apakšpusē. Tās var izmantot visu gadu neatkarīgi no dienas garuma un arī, ja gaisa temperatūra ir zema (sākot no 13 ºC). Taču, nonākušas ārpus siltumnīcas, Latvijas ap­­stākļos tās iet bojā.
Vairāk par AAL lasiet šeit

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Vai Latvijai draud alkohola “akcīzes karš” arī ar Lietuvu?
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kūdras izstrādātājas “Pindstrup Latvia” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā pieauga par 2,4%
1 diena
MG
Mārīte Gailīte
Laukos
Vai zemeņu raža ir programmējama? Agronoma ieteikumi profesionālai stādu audzēšanai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Muzeja lielākais izaicinājums ir mainīt cilvēkus”. INTERVIJA ar Solvitu Vību
Intervija 1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Aprūpes centrā “Kalkūni” atklāj seksuālu uzmākšanos nepilngadīgai klientei
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Francijā apstiprināti Eiropā pirmie saslimšanas gadījumi ar jauno koronavīrusu
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Dukuri Kēnigszē trasē netiek pieciniekā
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Pie slēgtā Brasas cietuma notikusi ķīmisko vielu noplūde: cietis ugunsdzēsējs
53 minūtes