Laukos
Dārzeņi un augļi

Jaunumi kāpostu šķirņu piedāvājumā0


‘Adelco’ F1.
‘Adelco’ F1.
Publicitātes foto.

Kāposti vēl joprojām ir visvairāk audzētie dārzeņi – pēc Lauku atbalsta dienesta (LAD) datiem, 2019. gadā tos audzēja 628 ha platībā. Apmēram 20% no kopražas veido agrie kāposti, savukārt 50% kopražas ir skābēšanai paredzētie, 30% ir ilgstoši uzglabājamie kāposti svaigam patēriņam. Liels skābējamo kāpostu īpatsvars ir redzams arī pēc šķirņu piedāvājuma.

Svarīgi piebilst, ka Latvijā kāpostus paši skābē un citādi pārstrādā desmitiem lielāku un mazāku audzētāju, tāpēc katrs no viņiem piešķir ļoti lielu nozīmi gala produkta garšai. Citās Eiropas valstīs kāpostu pārstrādātāji reti audzē izejvielas paši, bet parasti iepērk tās no audzētājiem.

‘Adelco’ F1 (Syngenta) ir leģendārā hibrīda ‘Ramco’ jaunā versija. Tāpat kā vecākais brālis ‘Adelco’ ir paredzēts skābēšanai un izaug 125–130 dienās. Satur daudz cukura, kas skābējot dod iespēju iegūt ļoti kvalitatīvus un garšīgus skābos kāpostus. Hibrīdam ‘Adelco’ ir liels ražas potenciāls (galviņas 6–8 kg), tam piemīt augsta izturība pret fuzariālo lapu dzeltēšanu. Galviņas mazāk nekā citus hibrīdus bojā tripši.

Svarīgi, ka galviņas ir uz augsta kacena, tāpēc tās piemērotas novākšanai ar kombainu. Tāpat svarīgi, ka izaugušas galviņas var pastāvēt uz lauka, gaidot novākšanu un nezaudējot kvalitāti. Ieteicamā augu biezība – 25–30 tūkst. augu/ha.

‘Gunma’ F1 (Bejo). Latvijā jau pazīstams hibrīds ar plakanām galviņām, kura lapas ir piemērotas tīteņu gatavošanai vai kā alternatīva salātu lapām sviestmaizēs. Galviņas 1–3 kg smagas, piemērotas arī uzglabāšanai. Veģetācijas periods ap 75 dienām. Ieteicamā augu biezība – 35–45 tūkst. augu/ha.

‘Kaluga’ F1 (Bejo). Hibrīds svaigam patēriņam un ilgstošai uzglabāšanai. Veido 2–3 kg smagas apaļas galviņas, kuras saglabā zaļo krāsu arī pēc uzglabāšanas. Veģetācijas periods 120–125 dienas. Piemērots stādīšanai lielākā sabiezinājumā. Ieteicamā augu biezība 35–50 tūkst. augu/ha. Hibrīds ir izturīgs pret tripšiem un fuzariālo lapu dzeltēšanu (Fusarium oxysporum, Foc).

‘Monalisa’ F1 (Sakata). Vidēji agrīns hibrīds svaigam patēriņam. Veģetācijas periods 70–75 dienas. Galviņas apaļas, izlīdzinātas, vidēji 1–1,5 kg smagas (tipiska lielveikalu prece), var gaidīt novākšanu, nezaudējot kvalitāti. Hibrīds labi pacieš karsto laiku, jo ir izturīgs pret fuzariālo lapu dzeltēšanu.

‘Nozomi’ F1 (Sakata). Agrīns hibrīds svaigam patēriņam un pārstrādei salātos, veģetācijas periods 60–65 dienas. Veido apaļas 1–1,5 kg smagas galviņas, kas ilgi neplīst.

‘Professor’ F1 (Syngenta). Universāls hibrīds. Audzējot retāk (stādot 27 tūkst. augu/ha), veidojas nedaudz saplacinātas 8–9 kg smagas galviņas, kas paredzētas pārstrādei. Audzējot lielākā blīvumā, veidojas 3–4 kg smagas galviņas, kas piemērotas uzglabāšanai. Veģetācijas perioda garums – 130–140 dienas. Augi spēcīgi, ļoti veselīgi, pārklāti ar biezu vaska kārtiņu, kas nodrošina augstu izturību pret tripšiem un fuzariālo lapu dzeltēšanu (Fusarium oxysporum, Foc).

‘Toreador’ F1 (Syngenta). Šis hibrīds ir paredzēts svaigam patēriņam un novākšanai rudens sākumā, tā veģetācijas periods – 105–110 dienas. Galviņas izlīdzinātas, 2,5–3 kg smagas, labi piemērotas lielveikaliem. Tās ir pārklātas ar biezu vaska kārtu, tāpēc mazāk cieš no tripšu bojājumiem. Šo hibrīdu var stādīt sabiezināti – līdz 45 tūkst. augu/ha.

Svarīgi, ka izaugušās galviņas var ilgāku laiku pastāvēt uz lauka, gaidot novākšanu un nezaudējot kvalitāti. Šī īpašība palīdz saskaņot ražas vākšanu ar tirgus pieprasījumu.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Sākta diskusija par Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvara palielināšanu veikalos
20 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laukos dzīvot – ne tikai “forši”, bet arī droši
23 stundas
LE
LETA
Laukos
Biedrība: Pērn Latvijā siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju audzis līdz 21 kilogramam
23 stundas

Lasītākie

Uldis Šmits
Pasaulē
“Zaļo joslu” Šengena: Robežpunktos jālaiž cauri ne tikai kravas, bet arī viesstrādnieki
22 minūtes
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kovidmuļķi un kovidnoziedznieki
11 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
ASV diennaktī reģistrēti 1169 jauni Covid-19 upuri – jauns pasaules rekords
33 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Naktī Ventspils ostā reģistrētas vēja brāzmas līdz teju 30 m/s
47 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Smart-ID”: darījumu skaits audzis trīskārt
17 minūtes