Laukos
Piensaimniecība

Kooperatīvs: Palielinās zemnieku izpratne par kooperācijas nozīmi0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Evija Trifanova/LETA

Latvijā palielinās zemnieku izpratne par kooperācijas nozīmi, atzina Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Baltu piens” valdes priekšsēdētāja Mirdza Feldmane.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka no kooperatīva vadītāja ir atkarīga tās biedru attieksme pret kooperāciju. Latvijā apvienošanās kooperatīvos notiek pakāpeniski, kas ir normāli, jo kooperācija vienmēr vedusies grūti.

Pēc Feldmanes teiktā, sākumā viegli nebija apvienoties arī “Baltu piens” biedriem, taču tas izdevies. “Baltu pienā” ir iekļauti kooperatīvi no visiem četriem novadiem – Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales. Kooperatīvs realizē svaigpienu vairākos piena pārstrādes uzņēmumos Baltijā kopumā un Latvijā, kas nodrošina iepirkumu cenu stabilitāti zemniekiem.

Kooperatīvs ir atvērts sadarbībai ar jauniem biedriem, jo kļūt stiprākiem ir iespējams tikai apvienojoties. “Ja potenciālie biedri redzēs, ka mums sokas labi un “Baltu piens” kļūs par veiksmes stāstu, tad arī jauni biedri nāks klāt,” viņa teica, pieļaujot, ka ar laiku arī pārējie kooperatīvi sapratīs, ka, apvienojoties, sakārtojot loģistiku un nebraukājot krustām šķērsām vienam pie otra, var arī “kaut ko ieekonomēt” un kooperācija attīstīties.

Kopējais “Baltu pienā” ietilpstošais piena ražotāju skaits ir liels – kooperatīvs apvieno 1250 piena ražotājus visā Latvijā, kas kopā saražo apmēram 250 000 tonnu svaigpiena gadā. Kā uzsvēra “Baltu piens” vadītāja, biedri ir galvenais priekšnoteikums kooperatīva turpmākajam darāmajam. Apvienošanās “Baltu pienā” notikusi, lai sakārtotu loģistiku, samazinātu izdevumus piena savākšanā.

“Kamēr piena pārstrādes uzņēmumi nesapratīs, ka zemniekus nedrīkst iedalīt lielajos un mazajos, kamēr piena iepirkumu cenu piemērošanā pastāvēs atšķirības, nekas nemainīsies,” sacīja Feldmane. Līdz ar apvienošanos izdodas uzturēt pie dzīvības pie mazās lopkopības saimniecības, kurām bieži ir grūti attīstīties un iegādāties zemi esošajos konkurences apstākļos salīdzinājumā ar lielajām, kuras attīstībā ir soli priekšā.

“Baltu pienā” ietilpst Lietuvas kooperatīvs ŽUK “Rešketenai”, Latvijas piensaimnieku lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “Dundaga” un Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) “Laura”, LPKS “Pienupīte”, LPKS “Ezerkrasti-1”, Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība (PKS) “Bites”, PKS “Straume” un LPKS “Baltais ceļš”, LPKS “Viļāni”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām 1
2 dienas
LE
LETA/BNS
Laukos
Igaunijā vidējā jēlpiena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,49 eiro par tonnu 2
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas cer plašāk iesaistīt nozarei būtisku lēmumu pieņemšanā
3 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Interesantās un spraigās diskusijās vienojas par Covid-19 pārvarēšanai nepieciešamajiem miljardiem 1
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Pacientu līdzmaksājumu nodrošināšanai un infrastruktūrai plāno ieguldīt 120 miljonus eiro
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Panorāmas ratu Pārdaugavā būvēs uzņēmums, kas nav veicis nekādu saimniecisko darbību
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Facebook” publicēts rosinājums nošaut Valsts prezidentu Levitu “sapurina” drošības iestādes 10
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Izvērtējot situāciju Latvijā, atkārtoti aicina atlikt novadu reformas virzību 1
9 stundas