Laukos
Graudkopība

Lopbarības augu sēklām būs jābūt brīvām no kaitīgajiem organismiem0


Sējas lucerna.
Sējas lucerna.
Foto no LA arhīva.

Sēklām un sēklaudzēšanas laukiem būs jābūt brīviem no jebkura to lietderību un kvalitāti pasliktinoša kaitīgā organisma, paredz grozījumi lopbarības augu sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos, ko ceturtdien plānots izsludināt Valsts sekretāru sanāksmē.

Paredzēts, ka noteikumiem ir jāatbilst prasībām attiecībā uz Eiropas Savienības (ES) karantīnas organismiem, aizsargājamās zonas karantīnas organismiem un kaitīgajiem organismiem, turklāt sēklām un sēklaudzēšanas laukiem ir jābūt praktiski brīviem no jebkura kaitīgā organisma, kurš samazina sēklu lietderību un pasliktina to kvalitāti.

Ar noteikumu projektu iecerēts papildināt arī prasības attiecībā uz ES reglamentēto nekarantīnas organismu pieļaujamajiem līmeņiem sēklaudzēšanas laukos un sēklās sējas lucernai. Tāpat plānots precizēt sēklu kvalitāti apliecinošus dokumentus sēklu tirdzniecībai un sējai savā saimniecībā, tos atsevišķi izdalot sējas lucernai un pārējām lopbarības augu sugām.

Tāpat plānotas izmaiņas grūti nošķirojamo augu sugu sarakstā. Patlaban lauku apskatē nosaka to augu skaitu, kuru sēklas sagatavošanas procesā ir grūti nošķirojamas no stiebrzāļu un tauriņziežu sugu sēklām. Šajā sarakstā ietvertas daudzas tādas nezāļu un kultūraugu sugas, kuru sēklas tīrīšanas procesā ir tehnoloģiski nodalāmas. Tāpēc turpmāk iecerēts uzskaitīt tikai sugas, kuru sēklas ir grūti atšķirt laboratorijā.

Noteikumu projektā arī plānots mainīt iesnieguma iesniegšanas datumu lauku apskatei no 1.jūnija uz 25.maiju, ņemot vērā klimta pārmaiņas pēdējos gados. Citās valstīs sertificētu sēklu sēklaudzēšanai tirgotājiem informācija Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) turpmāk būs jāiesniedz 20.maijā.

Plānots, ka VAAD turpmāk iesniegumus par sēklu ar pazeminātu dīgtspēju sertificēšanu un tirdzniecību apkopos līdz 20.aprīlim, nevis līdz 1.jūnijam, kā bija līdz šim. Noteikumu projektā noteikts arī pārejas periods termiņiem. Iesniegumu par 2020.gadā nepieciešamajām lauka apskatēm un par sēklu tirdzniecību ar citās valstīs sertificētu sēklu dienestā vārēs iesniegt līdz 1.jūnijam.

Turpmāk paredzēts ļaut sēklās, kas apstrādātas ar biopreparātiem, augu aizsardzības līdzekļiem vai ķīmiskām vielām, nenoteikt mitruma saturu un to kvalitāti atkārtoti būs jāpārbauda pēc gada vai diviem, ja tās atbildīs noteikumu projektā ietvertajām prasībām.

Plānots, ka visi sēklu kvalitātes testēšanas rezultāti turpmāk tiks norādīti vienā dokumentā – sēklu testēšanas pārskatā nevis gan sēklu sertifikātā, gan pārskatā “Sēklu novērtēšanas rezultāti”, kā līdz šim. Sēklu partijām, kurām līdz 2020.gada 31.maijam izsniegti abi dokumenti, sēklu sertifikāts būs derīgs līdz attiecīgās sēklu partijas iztirgošanai, bet pārskats “Sēklu novērtēšanas rezultāti” – no izsniegšanas datuma līdz nākamajai nepieciešamajai atkārtotajai sēklu kvalitātes pārbaudei.

Noteikumu projekts vēl jāskata valdībā, bet tā plānotais spēkā stāšanās laiks ir 2020.gada 1.jūnijs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām 1
2 dienas
LE
LETA/BNS
Laukos
Igaunijā vidējā jēlpiena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,49 eiro par tonnu 2
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas cer plašāk iesaistīt nozarei būtisku lēmumu pieņemšanā
3 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Interesantās un spraigās diskusijās vienojas par Covid-19 pārvarēšanai nepieciešamajiem miljardiem 1
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Pacientu līdzmaksājumu nodrošināšanai un infrastruktūrai plāno ieguldīt 120 miljonus eiro
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Panorāmas ratu Pārdaugavā būvēs uzņēmums, kas nav veicis nekādu saimniecisko darbību
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Facebook” publicēts rosinājums nošaut Valsts prezidentu Levitu “sapurina” drošības iestādes 10
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Izvērtējot situāciju Latvijā, atkārtoti aicina atlikt novadu reformas virzību 1
9 stundas