Laukos
Mežsaimniecība

Maksimāli pieļaujamo koku ciršanas apmēru valsts mežos samazinās par 1,8%0

Foto – Valdis Semjonovs

Maksimāli pieļaujamo koku ciršanas apmēru galvenajā cirtē valsts mežos no 2021. līdz 2025.gadam samazinās par 1,8% salīdzinājumā ar periodu no 2016. līdz 2020.gadam, liecina Ministru kabineta (MK) rīkojuma projekts, ko ceturtdien plānots nodot starpinstitūciju saskaņošanai.

Zemkopības ministrija norāda, ka maksimāli pieļaujamo koku ciršanas apjomu, ko nākamajos piecos gados atļauts nocirst galvenajā cirtē valsts mežos, jānosaka, lai regulētu koksnes ražas novākšanu valsts mežos, nodrošinātu ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu, stabilu un prognozējamu koksnes produktu piegādi, ievērojot esošos dabas aizsardzības un rekreācijas vajadzībām noteiktos meža apsaimniekošanas ierobežojumus.

Maksimāli pieļaujamo koku ciršanas apjomu sadalījumā par valdošajām koku sugām hektāros un informatīvi no platības atvasinātos kubikmetros nosaka katram valsts mežu apsaimniekotājam – “Latvijas valsts mežiem”, Dabas aizsardzības pārvaldei, valsts zinātnisko mežu apsaimniekotājam Meža pētīšanas stacijai, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un profesionālās izglītības izstādēm. Ciršanas apjomu aprēķiniem izmanto aktuālo Meža valsts reģistra informāciju, kas ietver meža īpašnieku sagatavotus un Valsts meža dienesta (VMD) apstiprinātus datus par mežaudzēm un normatīvo aktu noteiktos aprobežojumus mežaudžu apsaimniekošanai.

Aprēķinos pielietoti VMD līdz šim vēsturiski izmantotie vienādojumi, ievērojot meža apsaimniekošanas ekoloģiskos un sociālos nosacījumus, pieaugušo un pāraugušo audžu platības, ogļskābās gāzes piesaistes dinamiku un to potenciālās izmaiņas nākamajās desmitgadēs.

Aprēķinātais maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms nodrošina nodarbinātības līmeņa saglabāšanos līdzšinējā līmenī, stabili pieaugošu ogļskābās gāzes (CO2) piesaisti, kā arī rezerves fonda uzkrāšanos visu valsts mežu apsaimniekotāju mežos, tostarp LVM apsaimniekotajos mežos.

VMD aprēķinos ietvēra 1 254 197 hektāru valstij piederošo mežu sadalījumā pa apsaimniekotājiem – LVM 1 197 505 hektāri, Dabas aizsardzības pārvaldei 22 124 hektāri, Meža pētīšanas stacijai 23 474 hektāri, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem 8355 hektāri un Izglītības un zinātnes ministrijai 2740 hektāri.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu aprēķinātais maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms ir samazinājies par 1,8 % jeb 1668,1 hektāru. VMD būs jāadministrē ciršanas apjomu nepārsniegšanu pēc platības.

Aprēķinātā krāja kubikmetros ir atvasināts rādītājs, kas iegūts, reizinot platību hektāros ar vidējo attiecīgās koku sugas pieaugušu un pāraugušu mežaudžu krāju, tāpēc tā pieaugums ir tikai indikatīvs. Koku ciršanas apjomu galvenajā cirtē valsts mežos uzrauga VMD, izsniedzot apliecinājumu (atļauju) koku ciršanai.

Koku ciršanas maksimālajā apjomā no 2021. līdz 2025.gadam valsts mežos galvenajā cirtē neieskaitīs to koku ciršanas apjomu, kam apliecinājums izsniegts atbilstoši maksimāli pieļaujamajam koku ciršanas apjomam 2016.-2020.gadā. Savukārt apliecinājumi ciršanas apmēram no 2021. līdz 2025. gadam tiks iesniegti un būs spēkā, sākot ar 2020.gada 1.novembri, lai nodrošinātu netraucētu koksnes produktu ražošanu un piegādi no valsts mežiem un izlīdzinātu VMD slodzi 2020.gada beigās un 2021.gada sākumā.

Maksimāli pieļaujamā koku ciršanas apjoma pamatrādītājs ir meža platība hektāros, no kura atvasināts iespējamais ciršanas apjoms kubikmetros, platību reizinot ar vidējo attiecīgās koku sugas pieaugušu un pāraugušu mežaudžu krāju. Aprēķinos nav iekļauti 219 000 hektāru (12% no kopējās platības) valstij piederošo mežu, kuros aizliegta mežsaimnieciskā darbība, kā arī kopšanas un galvenā cirte.

Jau ziņots, ka no 2016. līdz 2020.gadam kopējais noteiktais maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms valsts mežos galvenajā cirtē bija 92 258 hektāru platībā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Sākta diskusija par Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvara palielināšanu veikalos
20 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laukos dzīvot – ne tikai “forši”, bet arī droši
23 stundas
LE
LETA
Laukos
Biedrība: Pērn Latvijā siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju audzis līdz 21 kilogramam
23 stundas

Lasītākie

Uldis Šmits
Pasaulē
“Zaļo joslu” Šengena: Robežpunktos jālaiž cauri ne tikai kravas, bet arī viesstrādnieki
31 minūtes
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kovidmuļķi un kovidnoziedznieki
20 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
ASV diennaktī reģistrēti 1169 jauni Covid-19 upuri – jauns pasaules rekords
43 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Naktī Ventspils ostā reģistrētas vēja brāzmas līdz teju 30 m/s
56 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Smart-ID”: darījumu skaits audzis trīskārt
26 minūtes