Laukos
Gaļa un zivis

Vai šogad vistas drīkstēs turēt laukā? Aizliegums var nākt kuru katru brīdi0


Ugunsdzēsējs 3. janvārī izlaista dezinficējošu šķidrumu uz ceļa Starijuscimovā, Polijā, kur atklāta putnu gripa.
Ugunsdzēsējs 3. janvārī izlaista dezinficējošu šķidrumu uz ceļa Starijuscimovā, Polijā, kur atklāta putnu gripa.
Foto: Agencja Gazeta/Jakub Orzechowski/REUTERS/SCANPIX/LETA

Polijā uzliesmojusī augsti patogēna putnu gripa, kuras paveids turklāt bīstams arī cilvēkiem, kā arī neierasti siltais laiks, kura dēļ gājputni var atlidot agrāk nekā ierasts, varētu rezultēties ar aizliegumu turēt ārpus kūtīm vistas, pīles un citus mājputnus.

Kā “LA” atzina Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), patlaban diemžēl vēl neesot iespējams atbildēt, būs vai nebūs ierobežojumi mājputniem šā gada pavasarī, taču situācija var mainīties jebkurā brīdī.

“Tas ir atkarīgs no putnu gripas draudu situācijas, tajā skaitā laikapstākļiem un vēl citiem. Ja situācija mainīsies un putnu gripas draudi pieaugs, tad, sazinoties ar ornitologiem, putnkopības nozares pārstāvjiem un Zemkopības ministrijas pārstāvjiem, nekavējoties tiks lemts par tālāku rīcību,” tā PVD Veterinārās uzraudzības departamenta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja Madara Volka.

Viņa arī stāsta, ka kopumā putnu gripas aktivitāte pēdējos gados Eiropā neesot liela, salīdzinot ar 2017. gadu, kad gripu konstatēja 25 ES valstīs, savukārt Latvijā profilaktiskā nolūkā tika noteikti ierobežojumi mājputniem. Atgādināsim, ka toreiz sērga gulbju vidū uzliesmoja tuvu kaimiņos – Kauņā un Klaipēdā, līdz ar to Latvijā no 1. marta līdz pat 31. maijam mājputnus bija jātur slēgtās telpās, nepieļaujot kontaktu ar savvaļas putniem, kā arī bija aizliegta izbraukumu tirdzniecība ar cāļiem un olām. Savukārt PVD inspektori kā tādi vistu vanagi modri uzraudzīja situāciju, ik pa brīdim ierodoties vienā vai otrā saimniecībā, kā iznākumā martā vien tika pārbaudītas vairāk nekā 350 novietņu, 41 gadījumā konstatējot pārkāpumus biodrošības jomā.

Patlaban PVD turpina sekot līdzi putnu gripas uzliesmojumu izplatībai Polijā un informē, ka no 2019. gada 31. decembra līdz šā gada 8. janvārim Polijas veterinārais dienests ir ziņojis par augsti patogēnās putnu gripas (H5N8 apakštipa) uzliesmojumiem deviņās mājputnu novietnēs trīs Polijas reģionos – Lubartovkas, Ostrovas un Krasnostavskas. Slimības skartas ir septiņas lielfermas – piecas tītaru, viena vistu un viena paipalu ferma, kā arī divas piemājas saimniecības, kur turēti dažādu sugu mājputni. Polijas veterinārais dienests putnu gripas skartajos reģionos ir noteicis karantīnu un slimības skartajās novietnēs šobrīd iznīcināti teju 130 000 putnu.

PVD pārstāve arī atgādina, ka augsti patogēnās putnu gripas apakštips H5N8 bija plaši izplatīts Eiropas valstīs 2016. – 2017. gadā mājputnu un savvaļas putnu populācijās, taču neviens cilvēka saslimšanas gadījums ar putnu gripu toreiz netika reģistrēts. Lai gan Pasaules veselības organizācija norāda, ka cilvēku inficēšanās iespēja ar H5N8 vīrusu ir zema, tā tomēr pastāv, līdz ar to putnu turētājiem jābūt modriem, jāpastiprina visi iespējamie biodrošības pasākumi un jātur īkšķis, lai sērga arī šoreiz paiet garām.

 

Putnu gripa: lipīga un bīstamai

* Putnu gripa ir akūta, lipīga infekcijas slimība, kas putniem rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās.

* Ja saimniecībā konstatēta putnu gripa, lai nepieļautu tās tālāku izplatīšanos un izvazāšanu, nekavējoties jālikvidē visi putni, jāveic novietnes tīrīšana un dezinfekcija, kā arī jānosaka karantīnas zona desmit kilometru rādiusā ap gripas skarto saimniecību.

Saistītie raksti

* PVD aicina iedzīvotājus ziņot par gadījumiem, ja atrasti vairāki vienkopus nobeigušies savvaļas putni, zvanot uz automātisko atbildētāju 67027402, vai arī vēršoties tuvākajā PVD teritoriālajā struktūrvienībā.

* Valdība pirms gada mainīja noteikumus, dodot PVD tiesības nekavējoties noteikt periodu, kurā ir jāievēro noteikti bioloģiskās drošības pasākumi, tostarp aizliegums mājputnus turēt ārā.

Avots: PVD

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Sākta diskusija par Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvara palielināšanu veikalos
20 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laukos dzīvot – ne tikai “forši”, bet arī droši
22 stundas
LE
LETA
Laukos
Biedrība: Pērn Latvijā siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju audzis līdz 21 kilogramam
23 stundas

Lasītākie

EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Liepāja krīzei pretdarbojas no pirmās dienas.” Saruna ar pilsētas mēru Jāni Vilnīti 1
10 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kovidmuļķi un kovidnoziedznieki
3 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
ASV diennaktī reģistrēti 1169 jauni Covid-19 upuri – jauns pasaules rekords
26 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Naktī Ventspils ostā reģistrētas vēja brāzmas līdz teju 30 m/s
39 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Smart-ID”: darījumu skaits audzis trīskārt
9 minūtes