Laukos

Lucernas loma govju ēdināšanā0

Foto – KAZAKOV MAKSIM/SHUTTERSTOCK

Jautājums. Vai lucernai ir svarīga loma slaucamo govju ēdināšanā? MĀRIS DURBES NOVADĀ

LLKC Ogres biroja vadītāja, lopkopības konsultante Aija Galeja skaidro, ka lucerna ir pietiekami vērtīgs proteīna avots, kas sevišķi svarīgi, ja saimniecībā tur augstražīgas govis (audzējot lucernu, iespējams samazināt pirktā proteīna daudzumu spēkbarības veidā). Šī rupjā barība nodrošina atgremotājus arī ar nepieciešamo kokšķiedru, augiem ir laba sagremojamība. Zaļā masa ir bagāta ar karotīnu, E vitamīnu un minerālvielām.

No lucernas var gatavot sienu, skābsienu (lietojot konservantu), to izmanto arī zaļbarībai. Lucerna ir ļoti ražīga, atkarībā no šķirnes veģetācijas periodā tā dod divus trīs pilnvērtīgus pļāvumus. Pēc nopļaušanas augiem jāļauj ataugt vismaz 10 cm – tikai tad platībā var laist ganīties govis, pretējā gadījumā liellopi lucernu izbradās. Lucernai ir tendence bieži pāraugt, tādēļ tā laikus jānopļauj, citādi zaudēs savu vērtību. Šo tauriņziedi nevar izēdināt vienu pašu, tas jākombinē ar barības līdzekļiem, kam ir zems proteīna saturs (piemēram, lucernu var pievienot mazvērtīgam pļavu zālāju sienam vai sliktākas kvalitātes skābbarībai). Nedrīkst lucernu izēdināt pārlieku lielā daudzumā, jo tā var izraisīt dzīvniekiem timpāniju, dot pienam rūgtu garšu, turklāt augs satur vielas, kas var negatīvi ietekmēt liellopu auglību. Ja slaucamām govīm izēdina tikai lucernas sienu un minimāli spēkbarību, dienā drīkst izēdināt līdz 15 kg lucernas. Ja sienu aizvieto ar skābbarību (sausna 50%), to izēdina līdz 20 kilogramiem. Lietojot daudzkomponentu barības devu, lucernas īpatsvaram jābūt mazākam.

Deva jaunlopiem – līdz 3 kg lucernas siena vai līdz 4 kg lucernas skābbarības uz 100 kg dzīvmasas.

Lucerna ir ilggadīga, taču kaprīza kultūra, īpaši jutīga pret palielinātu augsnes skābumu (pH zem 6,2), kur veido izretinātu, mazražīgu zelmeni un ātri iznīkst. Piemērotos augšanas apstākļos zelmenī saglabājas 4–5 gadus un ilgāk. Veido ļoti dziļu sakņu sistēmu (līdz 2–3 m), tāpēc labi ataug un ir pļaujama arī sausā vasarā, kamēr citi zālaugi šādos apstākļos izdeg. Tiesa, lucerna necieš augstu gruntsūdens līmeni un applūšanu. Tauriņziedim piemīt spēja saistīt atmosfēras slāpekli, tāpēc nav nepieciešams zālāju mēslot ar slāpekļa mēslojumu. Lucernu var sēt tīrsējā vai arī kopā ar virsaugu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām 1
2 dienas
LE
LETA/BNS
Laukos
Igaunijā vidējā jēlpiena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,49 eiro par tonnu 2
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas cer plašāk iesaistīt nozarei būtisku lēmumu pieņemšanā
3 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Interesantās un spraigās diskusijās vienojas par Covid-19 pārvarēšanai nepieciešamajiem miljardiem 1
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Pacientu līdzmaksājumu nodrošināšanai un infrastruktūrai plāno ieguldīt 120 miljonus eiro
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Panorāmas ratu Pārdaugavā būvēs uzņēmums, kas nav veicis nekādu saimniecisko darbību
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Facebook” publicēts rosinājums nošaut Valsts prezidentu Levitu “sapurina” drošības iestādes 10
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Izvērtējot situāciju Latvijā, atkārtoti aicina atlikt novadu reformas virzību 1
9 stundas