Laukos
Politika

Uz mēnesi atliek grozījumu izskatīšanu noteikumos par atbalstu lauksaimniekiem apdrošināšanas polišu iegādei0

Foto: LETA/Evija Trifanova

Valdība uz mēnesi atlikusi grozījumu izskatīšanu Ministru kabineta (MK) noteikumos par valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalsta piešķiršanu ražas, dzīvnieku un augu apdrošināšanai, kas paredz samazināt atbalstu lauksaimniekiem par salīdzinoši dārgām apdrošināšanas polisēm, atvēlot lielāku finansējumu pārējām polisēm.

Grozījumu attiecīgajos MK noteikumos izskatīšana uz mēnesi atlikta, jo tie vēl ir jāizdiskutē ar nevalstiskajām organizācijām.

Līdz šim MK noteikumi paredzēja, ka dienā, kad dzīvnieku, sējumu un stādījumu platību apdrošināšanas atbalstam pieteiktais publiskais finansējums sasniedz 80% no konkrētajā kārtā pieejamā finansējuma, Lauku atbalsta dienests (LAD) oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” paziņo par iesniegumu iesniegšanas beigu termiņu.

Praksē iesniegumu iesniegšanas pēdējā laikposmā rezervē atliek salīdzinoši liela naudas summa, kas nav lietderīgi. Lai to novērstu, turpmāk plānots noteikt, ka LAD “Latvijas Vēstnesī” publicē paziņojumu par iesniegumu iesniegšanas beigu termiņu dienā, kad atbalstam pieteiktais publiskais finansējums sasniedz 90% no konkrētajā kārtā pieejamā finansējuma.

LAD proporcionāli samazinās izmaksājamā atbalsta apmēru par vienu hektāru un vienu liellopu vienību, ja pieteiktais atbalsta finansējums pārsniegs konkrētajā kārtā pieejamo finansējumu. Atbalsta intensitāte joprojām būs 70% no apdrošināšanas polises iegādes izdevumiem, bet turpmāk plānots noteikt, ka dzīvnieku, sējumu un stādījumu platību apdrošināšanai atbalsta likme par hektāru vai liellopu vienību nepārsniegs 50 eiro.

ZM noteikumu projekta anotācijā skaidro, ka atbalsta likmes ierobežojums ļaus samazināt atbalstu par salīdzinoši dārgām polisēm, tāpēc atliks lielāks finansējums pārējām polisēm. Tādējādi pašlaik vēl pieejamais finansējums polišu iegādei tiks izmantots efektīvāk, un tā izdosies atbalstīt plašāku lauksaimnieku loku pēc iespējas ilgākā periodā.

Nosacījums par maksimālo atbalsta likmi 50 eiro par vienu vienību plānots piemērot tikai tām polisēm, kas iegādātas pēc 2019.gada 20.oktobra.

Jau ziņots, ka kopumā Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam plānošanas periodā pasākuma “Riska pārvaldība” apakšpasākumā “Ražas, dzīvnieku un augu apdrošināšanas prēmija” paredzēts 22 miljonu eiro atbalsts..

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.