Laukos
Graudkopība

VAAD: Uz nesen sētajiem ziemājiem novērojamas dažādas slimības0


Kāpostu cekulkode.
Kāpostu cekulkode.
Foto: VAAD

Gaisa temperatūrai kļūstot vēsākai un nokrišņu daudzumam palielinoties, pašlaik slimības novērojamas ne tikai uz veģetācijas beigu periodā esošajiem augiem, bet arī uz nesen sētajiem ziemājiem, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) informācija.

VAAD dati liecina, ka rapšu neīstās miltrasas attīstība sastopama vidēji ar 4% izplatību, bet krustziežu sausplankumainība novērota ar 4% vidējo izplatību.

Ziemas rapšu vidēji trīs līdz piecu attīstības stadiju jaunās lapas iecienījušas laputis, rāceņu balteņu kāpuri un alotājmušu kāpuri, tomēr līdz ziemai šie kaitēkļi būtisku kaitējumu augiem nenodarīs.

Arī kukurūzas sējumos rudenī izplatījušās slimības, kas skārušas kukurūzas vālītes. Šonedēļ kukurūzu lielajos tīrumos novērota fuzarioze ar 8% izplatību, bet melnplauka sastopama vidēji ar 4% izplatību.

Tikmēr kāpostu stādījumos izplatītas bija kāpostu cekulkodes un to kāpuri. Patlaban aizvien galviņkāpostu stādījumos var novērot lidināmies cekulkožu un kāpostu balteņu imago. Tās kāpostgalvas, kuras kaitēkļi apskādējuši, ir pakļautas slimību infekciju riskam – pelēkajai puvei un baltajai puvei.

Uz augļiem novērotas dažādu kaitēkļu atstātās pēdas. Šonedēļ kraupja vidējā izplatība sasniegusi 14%, – stipras kraupja infekcijas rezultātā uz augļiem veidojas plaisas, kurās attīstīties var augļu parastā puve, arī pēc ievietošanas noliktavā. Ābolu tinēju kāpuri augļos izplatījušies 4% apmērā. To bojājumi atpazīstami pēc alojumiem augļos un kāpuru atstātajiem ekskrementiem ābola serdes daļā.

VAAD atgādina, ka kaitēkļi patlaban meklē piemērotas vietas ziemošanai, tādēļ, lai samazinātu to izplatību nākamajā sezonā, jāsamazina kaitēkļiem piemērotās ziemošanas vietas – no augļu koku stumbriem jānotīra ķērpji, nost lūpošā miza, sūnas un jāsavāc nobirušās lapas. Kukaiņi ziemo arī augsnes virskārtā, tādēļ var izmantot gan augsnes rušināšanu, kā arī aizvākt ziemošanai piemēroto mulčas materiālu, ja tāds ir, piemēram, ap ogu krūmiem. Augļkopjiem jāizvērtē, cik liela bijusi kāda kaitēkļa invāzija dārzā un vai ir nepieciešams samazināt to ziemošanas vietas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām 1
2 dienas
LE
LETA/BNS
Laukos
Igaunijā vidējā jēlpiena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,49 eiro par tonnu 2
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas cer plašāk iesaistīt nozarei būtisku lēmumu pieņemšanā
3 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Interesantās un spraigās diskusijās vienojas par Covid-19 pārvarēšanai nepieciešamajiem miljardiem 1
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Pacientu līdzmaksājumu nodrošināšanai un infrastruktūrai plāno ieguldīt 120 miljonus eiro
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Panorāmas ratu Pārdaugavā būvēs uzņēmums, kas nav veicis nekādu saimniecisko darbību
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Facebook” publicēts rosinājums nošaut Valsts prezidentu Levitu “sapurina” drošības iestādes 11
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Izvērtējot situāciju Latvijā, atkārtoti aicina atlikt novadu reformas virzību 1
10 stundas