Laukos
Graudkopība

“Zemnieku saeima”: Lielākie gājputnu nodarītie postījumi sējumiem vēl var sekot1


Kurzemē uz ziemāju un nopļautās kukurūzas laukiem iespaidīgi lieli ziemeļu gulbju bari.
Kurzemē uz ziemāju un nopļautās kukurūzas laukiem iespaidīgi lieli ziemeļu gulbju bari.
Foto: Rudīte Bērziņa

Patlaban Latvijā dažviet ir novēroti pirmie gājputni, tostarp zosis, taču līdz ar siltākiem laika apstākļiem gājputni aktīvi šķēršos valsti, tāpēc lielākie postījumi graudaugu sējumiem vēl var sekot, pieļāva biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Pēc viņa sacītā, ja laiks, kad gājputni aktīvi šķēršos Latviju, sakritīs ar vasarāju sēju un graudaugu dīgšanas fāzi, putni šeit uzturēsies ilgāk un lauki varētu ciest. Lazdiņš pieļāva, ka šogad varētu būt salīdzinoši agra vasarāju sēja. Ilgtermiņa prognozes liecina, ka jau marta sākumā gaisa temperatūra var sasniegt +10 grādus dienas laikā un pozitīvas temperatūras naktīs. Tas nozīmē “zaļo gaismu” pirmajiem darbiem uz laukiem.

Lielākos postījumus gājputni nodara zirņu un pupu sējumiem, kā arī ziemāju kultūrām. Pupās un zirņos migrējušie putni rada neatgriezeniskus postījumus pat 100% apmērā un izmaksas par gājputnu nodarītajiem postījumiem ir būtiskas – no 300 līdz 500 eiro uz hektāru. “Laika periods, kad sējumi dīgst un notiek gājputnu migrācija, šogad ir sakritis. Izmantojot apstākļus, zosis nesteidzas tālāk, bet izmanto pieejamo barības bāzi,” sacīja Lazdiņš.

Viņš arī atgādināja, ka Latvijas lauksaimniekiem ir iespēja pieteikties kompensācijām par migrējošo sugu nodarītajiem postījumiem, taču situācija ar kompensāciju saņemšanu ir bēdīga. Par pērn nodarītajiem postījumiem, ko lauksaimnieki pieteica Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) un kas tika aprēķināti 900 000 eiro apmērā, vēl šobrīd nav saņemtas kompensācijas.

Minēto apstākļu dēļ panākta iespēja arī izmantot letālo atbaidīšanas metodi jeb migrējošo putnu medības, lai pasargātu sējumus no migrējošiem putniem. Patlaban Latvijas lauksaimnieki jau var pieteikties uz šo pasākumu. Šīs nedēļas sākumā DAP no 70 Latvijas lauksaimniekiem bija saņēmusi pieteikumus atļaut izmantot letālo atbaidīšanas metodi un Lazdiņš pauda cerību, ka pieteikumi tiks apstiprināti.

Lazdiņš arī norādīja, ka visas ziemāju kultūras līdz šim šoziem ir ļoti labi attīstījušas, jo nebija jūtama sala, kas nozīmē augstu šā gada graudaugu ražas potenciālu. Bažas radot tas, vai nebūs radikālas gaisa temperatūras svārstības pavasarī. Sinoptiķi gan pagaidām aukstuma viļņus nesola, kas ir pozitīvi.

“Kopumā veģetācijas periods kultūraugiem šogad varētu būt krietni lielāks nekā citus gadus, līdz ar to varam plānot un cerēt uz augstākām ražām,” cerīgi izteicās Lazdiņš.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar dabas novērojumu portālā “dabasdati.lv” pieejamo informāciju Tukuma apkārtnē uz kukurūzas lauka, kas atrodas netālu no autoceļa, barojas vairāk nekā 1000 ziemeļu gulbju.

Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko pastāstīja, ka ziemeļu putni pulcējas uz pērn novāktās kukurūzas lauka, jo gulbjiem kukurūza ir enerģētiski visvērtīgākā barība.

“Pētījumos esam secinājuši, ka gulbji, dzērves un zosis ar saviem bērniem kopā pavada pirmo ziemu un nereti arī kopā atgriežas savā dzimtenē. Taču ziemas beigās vecāki saviem bērniem dod zīmi, ka viņiem jāsāk patstāvīga dzīve,” stāstīja ornitologs.

Pirmie gājputni šogad reģistrēti jau 17.janvārī, kad Aizputes novada Kazdangas apkārtnē tika novēroti seši ziemeļu gulbji – divi pieaugušie un četri jaunie putni.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Sākta diskusija par Latvijā ražotās pārtikas produkcijas īpatsvara palielināšanu veikalos
19 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laukos dzīvot – ne tikai “forši”, bet arī droši
22 stundas
LE
LETA
Laukos
Biedrība: Pērn Latvijā siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju audzis līdz 21 kilogramam
22 stundas

Lasītākie

EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Liepāja krīzei pretdarbojas no pirmās dienas.” Saruna ar pilsētas mēru Jāni Vilnīti 1
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Sociālās aprūpes centra “Allaži” darbiniekam konstatēta saslimšana ar Covid-19
10 stundas
AK
Atis Klimovičs
Pasaulē
Atis Klimovičs: Kurš vīruss bīstamāks?
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Mirušo skaits koronavīrusa pandēmijā pārsniedz 50 000
8 stundas
LE
LETA
Dabā
Stiprākais vējš gaidāms nakts pirmajā pusē Kurzemē: dzeltenais brīdinājums
16 stundas